Laddar...
Månadsauktion den 29 januari
Lägsta föremålsnummer
442
Karmstol, 1950/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
443
Vitrinskåp, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
444
Byrå, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering800 SEK
445
Möblemang 5 delar, "Vindö", Svante Skogh
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
446
Salskåp, "Vindö", Svante Skogh
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
447
Serveringsvagn, "Tellus", Eric Gustafssons Möbelfabrik, Brittatorp
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
448
Matsalsmöblemang 5 delar, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
449
Barskåp, Louis XVI stil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
450
Sideboard, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
451
Bokhylla, 1950/60-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
452
Clubfåtölj, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
453
Matsalsmöblemang 7 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
455
Sminkmöbel, 1950/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
500
Handknuten matta, orientalisk
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
501
Handknuten matta, orientalisk
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
503
Tallrik, Kina, Kangxi
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
504
Skålfat, Kina, Jiaqing, "Fitzhugh"
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
505
Soppslev i silver, "Chippendale"
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
506
Anders Altzar (1886-1939)
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
507
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
508
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
509
Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, Yxhult Marmor, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
510
Vas, Gunnar Nylund för Rörstrand
Slutpris2 100 SEK
Värdering500 SEK
511
Olga Smirnova
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
512
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 000 SEK
513
Fotografier med autografer 5st
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
514
Röllakanmatta, "Lister", Erik Lundberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
520
Porslin 2 delar, Kina, 17/1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
521
Kanna, 17/1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
522
Halsband med bärnsten
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
546
Jakttrofé, duiker
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
547
Ring i 18k
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
592
Vas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
593
Nils (Björnjägaren) Rundgren (1890-1971)
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
594
Ljusstakar ett par, 1800-talets senare del
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
595
Bordslampa, "Street Light", Jan Johansson för Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
596
Spelschatull, Sörmans Stockholm, 18/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
597
Skålfat, Anna Lisa Thomsson för Ekeby
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
598
Ring, "Mikroner", Björn Weckström för Lapponia, Finland
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
599
Berndt Helleberg (1920-2008)
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
600
Handknuten matta, orientalisk
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
601
Ann Makander (född 1954)
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
602
Taklampa, Poul Christiansen för Le Klint, Danmark
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
603
Örhängen ett par, silver, Karl Laine, Finland
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
604
Värmefat, Kina, 1800-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering800 SEK
605
Ljuskrona, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
606
Laggat kärl, allmoge, Västerdalarna, 1800-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
608
Flossamatta, efter Paul Klee, "Florentinisches villenviertel", EGE Danmark
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
KONTAKT
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Häradsvägen 24
784 34 Borlänge
0243 - 23 67 90
info@dalarnasauktionsbyra.se
Stockholmsfilial
Essinge brogata 4
112 61 Stockholm
08-508 677 30
Öppettider
Borlänge:
Tisdagar & onsdagar kl. 9.00-12.30, 13:30-18.00,
Essinge brogata 4, Sthlm:
Måndagar 12:00-17:00
Onsdagar 09:00-13:00
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.