516
Fat i tenn, barock, 1704
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
Mortel, troligen Spanien, 1600-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Väggappliquer 4st, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
519
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Slutpris2 100 SEK
Värdering500 SEK
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, Mora, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
521
Liten byrå, senbarock, 1700-tal
Slutpris2 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Selbåge, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
523
Stånka, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
524
Stånka, allmoge, daterad 1832
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
525
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
526
Hyvlar 2st, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
Selknän 2st, bl.a. 1700-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
528
Selbåge, allmoge, 1700-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
529
Väggkorg, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
530
Bordsur, Sven Olof Andersson, Borlänge
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
531
Matservisdelar, "English Gardens", Johnson Bros, England
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
532
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
533
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
534
Slava Kliuchnikov (f.1956)
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
535
Ragusked i silver, Karl Andersson, Stockholm, 1918
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
536
Tråg, allmoge, daterat 1779
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
537
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Porslinsfabriken Lidköping
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
538
Skulptur, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
539
Ljusstake, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
540
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
541
Silver 5 delar
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
542
Bestickservisdelar 12st, silver, "Birgitta", GAB
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 500 SEK
543
Okänd konstnär, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
544
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
545
Marc Chagall, efter
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
546
Jerk Werkmäster (1896-1978)
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Ytterfoder 3st, "Waldemarsudde", Gustavsberg/Porslinsfabriken Lidköping
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
548
Silver 11 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
549
Bestickservisdelar 16st, silver, "Uppsala", Eric Löfman för GAB
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
550
Halsband med hänge, 18k
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
551
Manschettknappar ett par, 18k
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Fasadlampa, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
553
Sänghimmel, Louis XVI, 1800-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 000 SEK
554
Taklampor ett par, efter Carl Larsson, "Näckroslampan", 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
555
Moccaskedar 9st, sterlingsilver, C.G.Hallberg
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
556
Champagneglas 8st, "Helena", Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
557
Pablo Picasso, efter
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
558
Oscar Reutersvärd (1915-2002)
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
559
Åktäcke, allmoge, 18/1900-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 500 SEK
560
Ljusplåtar 4st, 17/1800-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 SEK
561
Kandelabrar ett par, varav en 1900-talets första del
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
562
Taklampa, 1900-talets slut
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
563
Bestickservisdelar 11st, silver, "Olga"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK