Månskensampel, omkring år 1900
722
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Alice Nordin (1873-1948)
723
Alice Nordin (1873-1948)
Slutpris100 SEK
Värdering800 SEK
Ruth Milles (1873-1941)
724
Ruth Milles (1873-1941)
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Fat, Stig Lindberg, Gustavsberg studio
725
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Silver 22 delar
726
Silver 22 delar
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Bordstabletter 6st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
727
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Tändsticksask, sterlingsilver, Birmingham, England
728
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Kakfat på fot, Rörstrand, "Nyqvarn Södermanland", 1800-tal
729
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Bordständare, omkring 1900-talets mitt
730
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 SEK
Hänglås, 17/1800-tal
731
Hänglås, 17/1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Provdocka, 1900-talets första del
732
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
Glas 10 delar
733
Glas 10 delar
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
7 band, "Nöjsamma Anecdoter från det adertonde århundradet", tryckt bl.a. 1814
734
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Muggar 3st, "Mumin", Iittala
735
Muggar 3st, "Mumin", Iittala
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Figurin, Bing & Gröndahl, Danmark
736
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Skulptur, Kina, Qingdynastin
737
Skulptur, Kina, Qingdynastin
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Skrin, 1900-talets första första hälft
738
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Mattallrikar 9st, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
739
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Champagnekylare, 1900-talets andra hälft
740
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, 1900-talets första del
741
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Figurin, Vicke Lindstrand för Ekeby
742
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Skrivmaskin, Imperial B, 1900-talets första hälft
743
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Åkdyna, daterad 1806, 1900-talets första hälft
744
Slutpris5 200 SEK
Värdering500 SEK
745
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
746
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Skrin med inredning, Japan, tidigt 1900-tal
747
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Stekfat, Kina, Jiaqing, 1800-tal
748
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Kniv med slida, Carl Andersson Knivfabrik, Mora
749
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
750
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Skål på fot, Göran Wärff för Kosta Boda
751
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
752
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Golvurnor ett par, Kina, 1900-talets andra hälft
753
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordslampa, Lampadari Regiami, Italien
754
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Kruthorn, daterat 1659
755
Kruthorn, daterat 1659
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
756
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
3 band, "Leonhard Eulers bref till en tysk prinsessa...", tryckt bl.a. 1793
757
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Armbandsur, Longines, daterad 1944
758
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Ljuständare/ljussläckare, 1800-tal
759
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Vas, Liisa Hallamaa för Arabia
760
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
Kaffeservisdelar, "Old Country Roses", Royal Albert, England
761
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Vaser 2st, GAB Brons, 1900-talets första hälft
762
Slutpris2 300 SEK
Värdering800 SEK
Julbordsdekoration, Rolf Berg, Torshälla
763
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljuskrona, troligen 1900-talets början
764
Slutpris4 400 SEK
Värdering800 SEK
Fickknivar 3st
765
Fickknivar 3st
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Olof Arén (1918-2003)
766
Olof Arén (1918-2003)
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Kniv, allmoge, daterad 1838
767
Kniv, allmoge, daterad 1838
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
768
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Parti smycken i 18k
769
Parti smycken i 18k
Slutpris13 000 SEK
Värdering12 000 SEK