Lars Johansson (f.1945)
243
Lars Johansson (f.1945)
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
244
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Smörhund, Sovjet, daterad 1933
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Herman Rosell
Herman Rosell
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Dalagris, 1900-talets första hälft
247
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
248
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
Målning på träskiva, troligen 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Herrarmbandsur i 18k, Certina
250
Herrarmbandsur i 18k, Certina
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 500 SEK
Signetring i 14k
251
Signetring i 14k
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Stekfat, Kina, Qianlong, 1700-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampa, "Stekpannan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Golvlampor ett par, "Pantella", Verner Panton för Louis Poulsen, Danmark
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Vävnad, "Blå Crocus", Ann-Mari Forsberg
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Byst signerad Conzen, 1900-talets första hälft
256
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Bestickservisdelar i silver, "Vasa", GAB, Stockholm
Slutpris7 400 SEK
Värdering6 000 SEK
Herrarmbandsur, Omega
Herrarmbandsur, Omega
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Sverige, Oscar II, 1901
259
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
Vägglampa, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, silver, troligen Polen
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona"
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Fällkniv, 17/1800-tal
Fällkniv, 17/1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Guldmynt, 5 kronor, Gustaf V, 1920
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
Lennart Jirlow (1936-2020)
Lennart Jirlow (1936-2020)
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Skål på fot, sterlingsilver, England
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 500 SEK
Bordslampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Herrarmbandsur, Omega, daterad 1953
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Vinglas 4st, 1800-talets början
271
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Karott med hänkel, silver, 1900-talets första hälft
272
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Brevkortsalbum med 211st kort, tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Bestick 14 delar, silver, "Tornedal"
274
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Välkomna, 1800-tal
Välkomna, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Vinglas 10st, Reijmyre
Vinglas 10st, Reijmyre
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Skålfat, Gefle, 1800-tal
Skålfat, Gefle, 1800-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Bror Kronstrand (1875-1950)
278
Bror Kronstrand (1875-1950)
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Matgafflar 5st, silver, 1839
279
Matgafflar 5st, silver, 1839
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Tallrikar ett par, Kina, sen Qing
280
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Sixten Lundbohm (1895-1982)
281
Sixten Lundbohm (1895-1982)
Slutpris12 000 SEK
Värdering800 SEK
Skål, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
282
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
KG Nilson (f.1942)
KG Nilson (f.1942)
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
Kaffeservis , "Måsen", Bing & Gröndahl
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Kaffekoppar med fat 8st, "Golden Sun", Sigvard Bernadotte för Bing & Gröndahl
285
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Herrarmbandsur, IWC, Schaffhausen, omkring 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering800 SEK
Diamantörhängen ett par
Diamantörhängen ett par
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1841
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Herrarmbandsur, Seiko, "Bullhead"
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK