Gräddkanna i silver, 1856
Gräddkanna i silver, 1856
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
292
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Lockburk i silver, 1900-tal
Lockburk i silver, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Skrin, barock, 1700-tal
Skrin, barock, 1700-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, silver, Tore Eldh för K&EC
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Dosa med lock, Frankrike, 1800-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Skål i silver, barockstil, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Figurin, Dahl Jensen, Danmark
Figurin, Dahl Jensen, Danmark
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Glasservisdelar, Böhmen
Glasservisdelar, Böhmen
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1776
Slutpris21 000 SEK
Värdering25 000 SEK
Konsolbord, sengustavianskt Stockholmsarbete, 1800-talets början
Slutpris68 000 SEK
Värdering50 000 SEK
Banketter ett par, sengustaviansk Stockholmsarbeten, omkring år 1800
Slutpris9 800 SEK
Värdering10 000 SEK
Kubbstol, allmoge, daterad 1834
303
Slutpris8 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1793
304
Slutpris7 800 SEK
Värdering6 000 SEK
Bord, renässansstil, tillverkat av delvis äldre delar
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Fåtölj, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Ståndskåp, allmoge, 1700-tal
307
Ståndskåp, allmoge, 1700-tal
Slutpris9 200 SEK
Värdering6 000 SEK
Pall, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 967
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris15 000 SEK
Värdering20 000 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, daterat 1798
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 SEK
Bord, allmoge, rokoko, 17/1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Vitrinskåp, "Undantaget", Carl Malmsten
SlutprisInga bud
Värdering4 000 SEK
Gungstol, "M33", Hans J. Wegner, Danmark
Slutpris3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Golvur, allmoge, Dalarna, daterat 1803
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Skänk, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Sideboard, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Bokskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Stolar 2st, Louis XVI, 1700-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Taburetter ett par, sengustavianska, 1800-talets början
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Trädgårdsmöblemang 5 delar, Grythyttan
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 000 SEK
Spegel med konsolbord, August Bergin & co, Stockholm, 1800-talets senare del
Slutpris2 300 SEK
Värdering3 000 SEK
Golvspegel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 300 SEK
Värdering3 000 SEK
Bokskåp, 1800-talets slut
323
Bokskåp, 1800-talets slut
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 500 SEK
Serveringsvagn, saluförd hos firma Svenskt Tenn
324
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1846
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Skåp, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Bord, barock, 1700-tal
Bord, barock, 1700-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Byrå, senbarockstil, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Golvur, rokoko, 1700-tal
Golvur, rokoko, 1700-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Skåp, barockstil, 1800-tal tillverkat med delvis äldre delar
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
Fåtöljer ett par, Chesterfieldmodell, 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Pernilla", Bruno Mathsson för DUX
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Överskåp, allmoge, 1800-tal
Överskåp, allmoge, 1800-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1804
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal
Sideboard, 1950/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Pall, Missoni, 2000-tal
336
Pall, Missoni, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Sideboard, "Lilla salen", Carl Malmsten
Slutpris1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Sideboard, "Casino", IKEA, 1950/60-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK