Kandelabrar ett par, omkring år 1900
1465
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Konst 3 delar
Konst 3 delar
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Bordslampor 2st
1467
Bordslampor 2st
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Stormlyktor 3st, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Lampskärmar 3st, Le Klint, Danmark
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Jakttrofé montera på träplatta
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Hatthylla, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Slipkit, Mirka DE1230 M afc samt Leros 950
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
Bordslampor 4st, 1960-tal
Bordslampor 4st, 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Rörstrand, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Smörgåsbestick 13 delar, "Ranka", Gense
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vinglas 11st, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Eskil Nordell
Eskil Nordell
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Strykjärnsspis, Norra Hammar, no.5
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Allmoge 5 delar
Allmoge 5 delar
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Armprotes, 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Hänglås 3st, 1800-tal
Hänglås 3st, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Silver 7 delar
Silver 7 delar
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Armatur, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Skålar 3st, bl.a. Paul Kedelv för Flygsfors
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Georg Andreas Källkvist (f.1913)
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Emil Hagström
Emil Hagström
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder 10st, Nittsjö
Ytterfoder 10st, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Spegel, empirestil, 1800-tal
Spegel, empirestil, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Ellis Wallin (1888-1972)
Ellis Wallin (1888-1972)
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Gardiner 2st, kappa samt omtag
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK
Parti smycken, m.m. mestadels av silver
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
Bestickuppsättning, SBS, Solingen, Tyskland
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Divan, 1800-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
Belysning 2 delar, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Pärlhalsband 3st
Pärlhalsband 3st
Est500 SEK
Okänd konstnär, Japan, 17/1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Väggur, 1900-tal
Väggur, 1900-tal
Est500 SEK
Herrarmbandsur 6st
Herrarmbandsur 6st
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Parti 5 delar, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Ingmar Melker Melkersson
Ingmar Melker Melkersson
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Edit Gert
Edit Gert
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid5,600 SEK
Est5,000 SEK
Ossian Elgström (1883-1950)
Ossian Elgström (1883-1950)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Antika föremål 5 delar
Antika föremål 5 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dockor 2st, iklädda folkdräkt
Dockor 2st, iklädda folkdräkt
Final bid300 SEK
Est400 SEK