Cigarrsnoppare, Carl Holmberg, 1900-talets första hälft
725
Final bid1,100 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Jean Skoglund (1908-1948)
726
Jean Skoglund (1908-1948)
Final bid700 SEK
Est500 SEK
727
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Vas, "Sacra", Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby
728
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Karta, "Stora Kopparberg och Gefleborgs Höfdingedömen", daterad 1762
729
Final bid2,300 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Spegellampetter ett par, 1900-talets första hälft
730
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bokstöd, 1900-talets senare del
731
Final bid1,300 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Figurin, Royal Copenhagen, Danmark
732
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skålar 2st, Kina, samtida
733
Skålar 2st, Kina, samtida
Final bid11,000 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Elna Melusine Jolom (f.1980)
735
Elna Melusine Jolom (f.1980)
Final bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
Vas, Helene Krantz för Orrefors
736
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
Fasadlampa, omkring 1900-talets mitt
737
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar, "Thebe", Folke Ahrström för Gense
738
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Handknuten matta, Täbriz
739
Handknuten matta, Täbriz
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, "Stekpannan", Ateljé Lyktan
740
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Glas 28 delar, mestadels Reijmyre
741
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Gösta Backlund (f.1930)
743
Gösta Backlund (f.1930)
Final bid1,700 SEK
Est500 - 1,000 SEK
744
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Lockburk, Julien Viard, Frankrike, 1900-talets första del
745
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Skålar med underfat 2st, 1900-talets första hälft
746
Final bid400 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Taklampa, Ellysett, Hans Agne Jakobsson
747
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar 4st, 1700-tal
748
Ljusstakar 4st, 1700-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Sänghimmel, 1900-tal
749
Sänghimmel, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
750
Final bid500 SEK
Est500 SEK
751
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Handknuten matta, Hereke
752
Handknuten matta, Hereke
Final bid500 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Matservisdelar, bl.a. Sarreguemines
753
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Smycken 4 delar, 18k
754
Smycken 4 delar, 18k
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Ernst Nilsson
755
Ernst Nilsson
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Lok 8st, Pico
756
Lok 8st, Pico
Final bid1,800 SEK
Est1,000 - 2,000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
757
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
758
Final bid500 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Anna Sjons Nilsson (f.1954)
759
Anna Sjons Nilsson (f.1954)
Final bid700 SEK
Est500 SEK
KG Nilson (f.1942)
760
KG Nilson (f.1942)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dorina Mocan (f.1954)
761
Dorina Mocan (f.1954)
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Pär Andersson
762
Pär Andersson
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Bengt Lindström (1925-2008)
763
Bengt Lindström (1925-2008)
Final bid500 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Daniela Sahlin Dodig
764
Daniela Sahlin Dodig
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Vas, "Grafit", Ewald Dahlskog för Bo Fajans
765
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Silver 20 delar
777
Silver 20 delar
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Skulptur, 1900-talets första hälft
787
Final bid400 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Stor gryta med lock, 1800-tal
Stor gryta med lock, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Lok 9st, Roco, Österrike
789
Lok 9st, Roco, Österrike
Final bid3,800 SEK
Est1,000 - 2,000 SEK
Ånglok med tender 3st, Fleischmann
790
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Folkdräkt för kvinna, daterad 1986
791
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Handknuten matta/bonad, Täbriz
792
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Figurin, Mari Simmulson för Upsala Ekeby
793
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Tubkikare 2st, 18/1900-tal
Tubkikare 2st, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est500 - 1,000 SEK