Ljuskrona, 17/1800-tal
1
Ljuskrona, 17/1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
Fickur, Omega, 14k
2
Fickur, Omega, 14k
Final bid8,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Skråbägare, Tyskland, daterad 1729
3
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal
4
Final bid6,400 SEK
Est5,000 SEK
Kabinetskåp, troligen Tyskland, barock, 1600-tal
5
Final bid5,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
Bordspendyl, empire, Frankrike, 1800-talets början
6
Final bid6,400 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Fotpall, Dimitri Omersa & co. för Liberty
8
Final bid9,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
Figurin, "Samhällsdebatten", Lisa Larson för Gustavsberg
10
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
Figurin, "The Spring", Robert Ullman för Meissen
11
Final bid8,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Ljussax, Nürnberg, barock, 1600-tal
12
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Bestickservisdelar, silver, Dresden, Tyskland, 1800-tal
Final bid5,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Ljusstake, barock, 1600-tal
14
Ljusstake, barock, 1600-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Assietter 8st, silver, bl.a. C.G.Hallberg, Stockholm
15
Final bid6,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
Final bid2,100 SEK
Est3,000 SEK
Armring i 18k, "Metsäpirtti", Kalevala Koru, 1957
17
Final bid18,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815-49
Final bid2,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Kabinettskåp, troligen Tyskland, barock, 1600-tal
Final bid10,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Serietidning, Fantomen, nr.1, 1950
Final bid5,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Fickur i 14k
21
Fickur i 14k
Final bid7,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Dagmar Lodén (1904-1989)
22
Dagmar Lodén (1904-1989)
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Anders Zorn (1860-1920)
23
Anders Zorn (1860-1920)
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Bägare i silver, Gottfried Dubois, Stockholm, 1743
24
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Bordspendyl, Louis XVI stil, Frankrike, omkring år 1900
Final bid2,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Pendelur, Stockholmsarbete i empire, 1800-talets början
26
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Hummertallrikar 6st, "Reffla", Arthur Percy för Gullaskruf
27
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Lennart Sand (f.1946)
29
Lennart Sand (f.1946)
Final bid4,200 SEK
Est3,000 - 5,000 SEK
Assietter 8st, silver, C.G.Hallberg/K.Andersson, Stockholm
30
Final bid6,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Urna med lock, Niderviller, Frankrike, 1800-tal
31
Final bid5,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Sabel, Sverige, m/1859
32
Sabel, Sverige, m/1859
Final bid2,300 SEK
Est2,000 SEK
Ljusstake, 1600-tal
33
Ljusstake, 1600-tal
Final bid5,200 SEK
Est8,000 SEK
Skrin, barock, daterat 1680
Skrin, barock, daterat 1680
Final bid3,400 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Matskedar 12st, silver, mestadels GAB, 1800-tal
Final bid4,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Taklykta/taklampa, omkring 1900-talets mitt
36
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Matris för livréknapp, 17/1800-tal
37
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Carmosering i 18k vitguld
38
Carmosering i 18k vitguld
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
39
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Uppläggningsfat i silver, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
Tumlare i silver, Pehr Zethelius, Stockholm, 1797
41
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1600-tal
42
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
Sakral skulptur, 1700-tal
43
Sakral skulptur, 1700-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
44
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Ljusstake, 1600-tal
45
Ljusstake, 1600-tal
Final bid2,300 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg studio
46
Final bid8,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Strykjärn, daterat 19/3 1835
47
Strykjärn, daterat 19/3 1835
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Andreas Wargenbrandt (f.1967)
48
Andreas Wargenbrandt (f.1967)
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 2,000 SEK
Herrarmbandsur, Canta, 18k
49
Herrarmbandsur, Canta, 18k
Final bid5,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
50
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK