Harry Wichmann (f.1916)
Harry Wichmann (f.1916)
Final bid600 SEK
Herrarmbandsur, Lagonda, V.M.
Herrarmbandsur, Lagonda, V.M.
Final bid200 SEK
Väktarur, omkring år 1900
Väktarur, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Parti tågdetaljer, Märklin
Parti tågdetaljer, Märklin
Final bid3,000 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Askfat, "Domino", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid500 SEK
Stolar 4st, 2000-tal
Stolar 4st, 2000-tal
Final bid700 SEK
Handknuten matta, Guldafghan
Handknuten matta, Guldafghan
Final bid400 SEK
Ullmatta, Alpujarrena, Spanien
Final bid100 SEK
Fickur 4st, mestadels silver
Fickur 4st, mestadels silver
Final bid1,500 SEK
Bordslampa, Tiffanystil, 19/2000-tal
Final bid600 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Porslin 4 delar
Porslin 4 delar
Final bid100 SEK
Himmelsglob, Columbus, Johannes Reim
Final bid500 SEK
Kandelabrar ett par, Hedemora, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Ytterfoder 3st
Ytterfoder 3st
Final bid300 SEK
Silver 24 delar
1248
Silver 24 delar
Final bid1,800 SEK
Teskedar 12st, silver, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Kaffeservisdelar, "Koka", Hertha Bengtsson för Rörstrand
Final bid400 SEK
Dryckeskärl, Kalevala Koru, Finland
Final bid300 SEK
Textil, "Folklore", Eva Jobs, Leksand
Final bid1,700 SEK
Kryddskrin 2st, 18/1900-tal
Kryddskrin 2st, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Glas 6 delar, Ulrica Hydman Vallien för Kosta
Final bid600 SEK
Kandelabrar ett par, 19/2000-tal
Final bid300 SEK
Porslin 4 delar
Porslin 4 delar
Final bid600 SEK
Porslin 4 delar
Porslin 4 delar
Final bid600 SEK
Dekorstolpar ett par, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Final bid400 SEK
Ljusstakar 3 par, 18/1900-tal
1267
Ljusstakar 3 par, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Silver 15 delar, bl.a. "Tornedal"
Final bid1,200 SEK
Vägglampor ett par, Armaturhantverk, Tibro
Final bid800 SEK
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
1270
Dalahäst, Grannas, A.Olsson
Final bid1,400 SEK
Keramik 5 delar
1271
Keramik 5 delar
Final bid600 SEK
Bordslampa, tidigt 1900-tal
1272
Bordslampa, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Halsband i sterlingsilver
1273
Halsband i sterlingsilver
Final bid800 SEK
Halsband i sterlingsilver, Mexiko
1274
Final bid1,000 SEK
Porslin 3 delar, Kina, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Damcykel, Fram AB, Uppsala, 1900-talets början
1276
Final bid4,600 SEK
Näsduk, Olympisa Spelen, Helsingfors, 1940
1277
Final bid400 SEK
Vägglampa, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Spark, omkring år 1900
1279
Spark, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Leksakslastbilar 9st, LEGO
Leksakslastbilar 9st, LEGO
Final bid1,000 SEK
Porslin 4 delar
1281
Porslin 4 delar
Final bid600 SEK
Stort väggur, Westerstrand
1282
Stort väggur, Westerstrand
Final bid600 SEK
Ljusstakar 4st, Frankrike, 1700-tal
Final bid1,000 SEK
Badrumslampor 2st, bl.a. Sigvard Bernadotte
1284
Final bid200 SEK
Keramik 4 delar
Keramik 4 delar
Final bid200 SEK