Lowest lot number
Bestickservisdelar 28st, "Thebe", Folke Arström för Gense
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Moccaskedar 12st, silver, "Disa"
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Lergods 12 delar, Nittsjö
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Draglåsnyckel, 16/1700-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
898
Skylt, "Kungliga hovleverantör", 1900-talets första del
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Vas, Kina, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
900
Erik Svärd
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
901
Silver 14 delar
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Samiska föremål 8 delar
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
903
Smörgåsbrickor 6st, "Meny", Deco
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Svepaskar med lock 4st, 1900-talets slut
Final bid700 SEK
Est800 SEK
905
Handknuten matta, orientaliskt
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
906
Träskuren tupp, A.E.Eriksson, Röjeråsen, 2003
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Dalahäst, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Bläckställ, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
909
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
910
Einar Nerman (1888-1983)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar, Melron, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
912
Guldringar 5st
Final bid16,000 SEK
Est15,000 SEK
Manschettknappar ett par, Skultuna
Final bid200 SEK
Est400 SEK
914
Vägglampa, "Curt", Carl Malmsten
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Saxofon, Talisman Solist
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Herrarmbandsur 2st, Eiger samt Lemania
Final bid1,500 SEK
Est400 SEK
Sigill 11st, 1900-talets första del
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Halsband 2st, silver, 1900-talets början
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ljuslykta, Gunnar Muskos, Trollheden Design
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Dubbelvepa, allmoge, 1900-talets första hälft
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
Bestickservisdelar, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Keramik 3 delar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
924
Lars Norrman (1915-1979)
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
925
Fönster med blyspröjs 2st, 1900-tal
Final bid4,400 SEK
Est800 SEK
Adina Sand (1880-1976)
Final bid500 SEK
Est800 SEK
928
Final bid600 SEK
Est500 SEK
929
Moccaskedar 12st, silver, "Viktoria"
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Parti smycken, 18k
Final bid9,000 SEK
Est8,500 SEK
Herrarmbandsur 3st
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Silver 12 delar, Finland
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
Bo Åke Adamsson (f.1941)
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kaffekoppar med fat 6st, "Matilda", Ann Jansson för Höganäs
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Roj Friberg (1934-2016)
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Ångtraktor, "Old-Smoky", Wilesco
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Duk, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
939
Vas, Josef Ekberg, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Coasters 10st, Wittsjö
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Samearbeten 2st
Final bid900 SEK
Est500 SEK