Lowest lot number
Röllakanmatta, Eva Lisa Nordin
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Tågbana, Märklin Z 1-220
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
Ring 14k
Final bid500 SEK
Est500 SEK
848
Whiskeyglas 12st, "Ultima Thule", Iittala
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Luftpistol, Webley & Scott, Birmingham, "Junior"
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Väska, Gucci, Italien
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Silvermynt 2st, tvåkronor, Sverige, 1931/1934
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Femöringar 2st, Sverige, 1910/1927
Final bid700 SEK
Est500 SEK
853
Cigarettmunstycke, silver, Ryssland
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Hänkelskål, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Silver 16 delar
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
857
Koppar 4 delar, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
858
Kandelabrar 3st, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Brevknivar 5st, bl.a. GAB, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
860
Stig Lindberg
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
Ljusstake, "Margarete", Lars Holmström
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, Lorentzons, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
863
Vattentunna, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK
864
Kaffeservisdelar, "Ostindia", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est500 SEK
865
Tekoppar med fat 5st, Boch, Belgien, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
866
Moccaskedar 12st, silver, "Rosenholm", Jacob Ängman för GAB
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, Bergboms, G012, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
868
Vas, Kina, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
869
Skål med hänkel, silver, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
870
Vaxduk, "Pieni Unikko 2", Maija Ja Kristina Isola för Marimekko
Final bid500 SEK
Est500 SEK
871
Gunghäst, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
872
Antika armborstspetsar 5st
Final bid300 SEK
Est800 SEK
873
Mat- och teservisdelar, "Birka", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Erik Reimhult
Final bid500 SEK
Est800 SEK
876
Arvid Backlund (1895-1985)
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder, majolika, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
878
Kaffeservis, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Hans Sorken (1900-1990)
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Champagneskålar 6st, Italien, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
881
Kassakista, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
882
Ljuskronor ett par, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
883
Bordslampa, 19/2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
884
Brons 3 delar, Ystad Brons, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
885
Punschmuggar 17st, silver
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
Silversmycken 8 delar
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
887
Silver 5 delar
Final bid900 SEK
Est500 SEK
888
Serveringsbestick 9 delar, silver
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
889
Taklykta, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
890
Guldringar 3st
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Mikromosaik 4 delar, Italien
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Glasservisdelar 25st, "Kalinka", Iittala
Final bid700 SEK
Est500 SEK