Kastruller och stekkärl 8 delar, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Kniv med slida, daterad 1944
Kniv med slida, daterad 1944
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Stor dubbelkniv
Stor dubbelkniv
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid3,800 SEK
Est1,000 SEK
Pälskappa
Pälskappa
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Skolplanscher 2st, Norstedt & Söner
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Vägglystrar ett par, 1900-tal
Vägglystrar ett par, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ölglas 5st, "Line", Anna Ehrner för Kosta Boda
1141
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ring, 18k
Ring, 18k
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Räknesnurra, Original-Odhner, Göteberg
1144
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Snapsglas 13st, 18/1900-tal
1145
Snapsglas 13st, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Vas, "Granada", Lisa Larsson för Gustavsberg
1148
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Herrarmbandsur 3st
1152
Herrarmbandsur 3st
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Parti dräktdelar
1153
Parti dräktdelar
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Spetstyg
1154
Spetstyg
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Skålfat, Pacita Abad för Steninge Slott, 2002
1155
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Barnservis, 1900-talets början
1156
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Alexander Vilhelm Rothsten, 1800-tal
1157
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Bestickuppsättning, "Rose"
1158
Bestickuppsättning, "Rose"
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Skål, "Sofiero", Gunnar Cyrén för Orrefors
1159
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Miniatyrer 5st, Höganäs
1160
Miniatyrer 5st, Höganäs
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Lampskärmar 4st, Jobs, Leksand
1161
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Fönsterlampor ett par, "Duett", IKEA
1162
Final bid1,900 SEK
Est400 SEK
Vindflöjel, 1900-tal
1163
Vindflöjel, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Silver 5 delar
1164
Silver 5 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
10 band, "Svenska slott och herresäten i Sverige"
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Serveringsbestick 4 delar, silver, 17/1800-tal
1166
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
Fiskejuster 2st, 17/1800-tal
1167
Fiskejuster 2st, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Alekos Fassianos (1935-2022)
1168
Alekos Fassianos (1935-2022)
Final bid2,300 SEK
Est800 SEK
Kaffe- och teservisdelar, Arthur Percy för Karlskrona
1170
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Silversmycken 7 delar
1174
Silversmycken 7 delar
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Dalahästar och dalatuppar 14 delar, bl.a. Nils Olsson
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Parti silverbestick
1176
Parti silverbestick
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
Serietidningar 23st, Fantomen, 1950-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Parti silverskedar
Parti silverskedar
Final bid4,600 SEK
Est3,500 SEK
Dalagris/sparbössa, 1900-talets andra hälft
1179
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Tekoppar med fat 10st, "Domnarvet", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Takplafond, 1900-tal
Takplafond, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, "Harmony", Georg Jensen, Danmark
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Anton Ambrosius Blomberg (1862-1936)
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Lisskärra, 1800-tal
1184
Lisskärra, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Matservisdelar, Gustavsberg, 1900-talets början
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Anita Arvidsson Åkerblom
Anita Arvidsson Åkerblom
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Dräktsjalar 5st
Dräktsjalar 5st
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Taklampa och hiss, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
12 band, "Svenska Kulturbilder", Sigurd Erixson & Wallin, tryckta 1932
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Karaff, 1900-talets början
Karaff, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 SEK