Lowest lot number
Brosch i 18k
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Smycken 3 delar, 18k
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
835
Ring i 23k
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
836
Rikard Lindström (1882-1943)
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
Brevkortsalbum med ca.194st brevkort, 1900-talets början
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
838
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
840
Silversmycken 3 delar, Olhans, Falun
Final bid600 SEK
Est500 SEK
841
Serveringskanna, 1900-talets början
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Glas 3 delar, 1900-talets första del
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
843
Äggkoppar 6st, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder, Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kalenderdosa, C:Norman, daterad 1787
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Kandelaber, oskariansk, omkring år 1900
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Snäckskålar 2st, Kina, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Golv- samt bordslampa, Luceplan, Italien
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, Gunnarssons Mekaniska, Gustafs
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur, Certina, Revelation
Final bid800 SEK
Est500 SEK
853
Herrarmbandsur 2st, 1950-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur 2st, Atlantic, 1950-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
George B. Yarnold, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets senare del
Final bid600 SEK
Est800 SEK
857
Thomas Brolin
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
858
Servisdelar 10st, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Plakett, Kina, 1900-talets slut
Final bid100 SEK
Est500 SEK
860
Statyett, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Figurin, Karl Grössl för Rörstrand
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Okänd konstnär, daterad 1884
Final bid400 SEK
Est800 SEK
863
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Final bid600 SEK
Est500 SEK
865
Lerfat, allmoge, daterat 1877
Final bid500 SEK
Est500 SEK
866
Frackur, Elgin Watch co., USA
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Glas 2 delar, Ann Nilsson för Orrefors
Final bid700 SEK
Est500 SEK
868
Kapsylöppnare, "Ducky", Paris
Final bid600 SEK
Est500 SEK
869
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
870
Ytterfoder 4st, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Final bid800 SEK
Est800 SEK
871
Figurin, Lisa Larsson för Gustavsberg
Final bid700 SEK
Est800 SEK
872
Bok, "Dinéerna med Gala", Salvador Dali
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
873
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Kikare, Zeiss Ikon, Jena, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Sedel, 1000kr, Sverige, 1950
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
876
Kryddfack, "Veranda", Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Manschettknappsburkar 2st, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna
Final bid500 SEK
Est800 SEK
878
Rödtonat glas 14 delar, bl.a. Reijmyre
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Ställ till saltkar, silver, Augsburg, Tyskland, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skål på fot, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est500 SEK
881
Bordslampa, 1940-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
882
Glasservisdelar, "Classic Rose", Rosenthal
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK