Kaffeservis, "Blå blom", Gustavsberg
785
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Glasservisdelar, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
786
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Tekoppar med fat 3st, "Blåbär", Upsala Ekeby
787
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Gunghäst, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Hänglås, 1700-tal
789
Hänglås, 1700-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeservisdelar, "Myrna", Arabia, Finland
790
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar 4st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
791
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-tal
792
Bordslampa, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Kaffekoppar med fat 6st, "Skåne", Rörstrand
793
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Servisdelar, "Fish", Johnson Bros, England
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Arne Hallén, tillskriven
795
Arne Hallén, tillskriven
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Värmekök, J&CG Bolinder, Stockholm, omkring år 1900
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Träskuren figur, Gunnarson
Träskuren figur, Gunnarson
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Skål, tidigt 1900-tal
798
Skål, tidigt 1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
799
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Kinesiskt porslin 8 delar, 1700-tal
800
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Gallerskål, Kina, 1700-tal
Gallerskål, Kina, 1700-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Skål på fot, silver, GAB, 1900-talets första hälft
802
Final bid2,900 SEK
Est2,000 SEK
Peter Freudenthal (f.1938)
803
Peter Freudenthal (f.1938)
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Skål på fot, sterlingsilver
804
Skål på fot, sterlingsilver
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Antik golfklubbor 3st, England
805
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Taklykta, 1900-talets första del
806
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talet slut
807
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Träskuren figurgrupp, daterad 1947
808
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Bajonett, Norge, m/1860
809
Bajonett, Norge, m/1860
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Adam Żebrowski (1897-1993)
810
Adam Żebrowski (1897-1993)
Final bid600 SEK
Est800 SEK
811
Final bid600 SEK
Est500 SEK
12 band, "Svenska Kulturbilder", Sigurd Erixon & Wallin
812
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
813
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Lage Lindell (1920-1980)
814
Lage Lindell (1920-1980)
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Hänglås, 17/1800-tal
815
Hänglås, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Herrarmbandsur 2st
816
Herrarmbandsur 2st
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Herrarmbandsur 2st, Atlantic
817
Herrarmbandsur 2st, Atlantic
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Rörstrand
818
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bägare i silver, C.G.Hallberg
819
Bägare i silver, C.G.Hallberg
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
820
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Fotledsringar ett par, troligen Indien
821
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Oljelampa, romersk stil, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
823
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Silver 14 delar
824
Silver 14 delar
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
Skrivset, Gusum, tidigt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bjällerkrans, tidigt 1900-tal
Bjällerkrans, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets början
827
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
828
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
829
Final bid500 SEK
Est2,000 SEK
830
Final bid300 SEK
Est2,000 SEK
Skålfat, M. Di Lieto, Amalfi, Italien
831
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, AB Armatur Hantverk, Göteborg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK