Matbord, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, 1960
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sideboard, "Herrgården", Carl Malmsten för Åfors Möbelfabrik
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Golvur, allmoge, 1800-tal
Golvur, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Skänkskåp, allmoge, 1800-tal
Skänkskåp, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fållbänk, allmoge, dateras 1847
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1802
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Strålbord, allmoge, 1800-tal
343
Strålbord, allmoge, 1800-tal
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 000 SEK
Matsalsmöblemang 7 delar, "Vardags", Carl Malmsten för Stolab, 1992
Slutpris5 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Bokhylla, art deco, 1930-tal
Bokhylla, art deco, 1930-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Pulpet, barock, 1600-tal
Pulpet, barock, 1600-tal
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sideboard, "Ambassadör", Carl Malmsten
Slutpris6 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skänk, gustaviansk, daterad 1851
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kista, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Bord, barock, 1700-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kista, barock, daterad 1690/1726
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Vitrinskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fåtölj, "Safari chair", Kaare Klint för Rud. Rasmussens Snedkerier, Danmark
Slutpris5 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Väggskåp, allmoge, Dalarna, omkring år 1800
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Skänk, 1700-tal
Skänk, 1700-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Nattduksbord, gustavianskt, 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Matbord, 1800-talets slut
Matbord, 1800-talets slut
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Fållbänk, gustaviansk allmoge, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Tebord, rokokostil, daterat 1914
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Fåtöljer ett par, "Lilla Eva", Kerstin Hörlin Holmqvist, Nordiska Kompaniet
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Väggskåp, allmoge, daterat 1828
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Slagbord, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Karmstolar ett par, barock, 1700-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fåtölj, så kallad "Wingback chair", England, 1700-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Karmstol, barock, 1700-talets första hälft
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Matbord, "Herrgården", Carl Malmsten för Bodafors, 1958
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
Skrivskåp, allmoge, 1800-tal
Skrivskåp, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Matgrupp 5 delar, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Nattstol, England, 16/1700-tal
Slutpris2 700 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Klädskåp, 1900-talets början
Klädskåp, 1900-talets början
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Vitrinskåp, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bord med tidningshylla, Kurt Østervig för Jason, Ringsted, Danmark
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Soffbord, Kurt Østervig för Jason, Ringsted, Danmark
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bord, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Vitrinskåp, omkring år 1900
Vitrinskåp, omkring år 1900
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Soffa, Förenade Möbler, Linköping, 1940/50-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Fåtöljer ett par, Förenade Möbler, Linköping, 1940/50-tal
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Bokhylla, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Sideboard, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Matsalsmöbel 5 delar, "Cirkante" samt "Iris", Bob & Dries Van Den Berghe för Tranekær, Danmark, år 2000
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bord, barockstil, 18/1900-tal
Bord, barockstil, 18/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Öronlappsfåtöljer ett par, daterad 1976
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Golvhörnskåp, allmoge, 1800-talets första hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Lådfack, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK