Ljuskrona, 17/1800-tal
1
Ljuskrona, 17/1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Fickur, Omega, 14k
2
Fickur, Omega, 14k
Slutpris8 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Skråbägare, Tyskland, daterad 1729
3
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Kaffeservis 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal
4
Slutpris6 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Kabinetskåp, troligen Tyskland, barock, 1600-tal
5
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
Bordspendyl, empire, Frankrike, 1800-talets början
6
Slutpris6 400 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Fotpall, Dimitri Omersa & co. för Liberty
8
Slutpris9 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Vägglampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Figurin, "Samhällsdebatten", Lisa Larson för Gustavsberg
10
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
Figurin, "The Spring", Robert Ullman för Meissen
11
Slutpris8 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Ljussax, Nürnberg, barock, 1600-tal
12
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Bestickservisdelar, silver, Dresden, Tyskland, 1800-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Ljusstake, barock, 1600-tal
14
Ljusstake, barock, 1600-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Assietter 8st, silver, bl.a. C.G.Hallberg, Stockholm
15
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
Slutpris2 100 SEK
Värdering3 000 SEK
Armring i 18k, "Metsäpirtti", Kalevala Koru, 1957
17
Slutpris18 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815-49
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kabinettskåp, troligen Tyskland, barock, 1600-tal
Slutpris10 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Serietidning, Fantomen, nr.1, 1950
Slutpris5 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Fickur i 14k
21
Fickur i 14k
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Dagmar Lodén (1904-1989)
22
Dagmar Lodén (1904-1989)
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Anders Zorn (1860-1920)
23
Anders Zorn (1860-1920)
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Bägare i silver, Gottfried Dubois, Stockholm, 1743
24
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Bordspendyl, Louis XVI stil, Frankrike, omkring år 1900
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Pendelur, Stockholmsarbete i empire, 1800-talets början
26
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Hummertallrikar 6st, "Reffla", Arthur Percy för Gullaskruf
27
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Lennart Sand (f.1946)
29
Lennart Sand (f.1946)
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 - 5 000 SEK
Assietter 8st, silver, C.G.Hallberg/K.Andersson, Stockholm
30
Slutpris6 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Urna med lock, Niderviller, Frankrike, 1800-tal
31
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Sabel, Sverige, m/1859
32
Sabel, Sverige, m/1859
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Ljusstake, 1600-tal
33
Ljusstake, 1600-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering8 000 SEK
Skrin, barock, daterat 1680
Skrin, barock, daterat 1680
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Matskedar 12st, silver, mestadels GAB, 1800-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Taklykta/taklampa, omkring 1900-talets mitt
36
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Matris för livréknapp, 17/1800-tal
37
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Carmosering i 18k vitguld
38
Carmosering i 18k vitguld
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
39
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Uppläggningsfat i silver, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Tumlare i silver, Pehr Zethelius, Stockholm, 1797
41
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1600-tal
42
Slutpris3 800 SEK
Värdering6 000 SEK
Sakral skulptur, 1700-tal
43
Sakral skulptur, 1700-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
44
Takplafond, 1930/40-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Ljusstake, 1600-tal
45
Ljusstake, 1600-tal
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Figurin, Lisa Larson för Gustavsberg studio
46
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Strykjärn, daterat 19/3 1835
47
Strykjärn, daterat 19/3 1835
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Andreas Wargenbrandt (f.1967)
48
Andreas Wargenbrandt (f.1967)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 2 000 SEK
Herrarmbandsur, Canta, 18k
49
Herrarmbandsur, Canta, 18k
Slutpris5 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
50
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK