Månskensampel, omkring år 1900
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Serveringskanna, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Moccaskedar 12st, silver, "Laila"
259
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Lennart Nilsson (f.1922)
Lennart Nilsson (f.1922)
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
Flaska, 17/1800-tal
Flaska, 17/1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Damarmbandsur i 14k, Facetta
Damarmbandsur i 14k, Facetta
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Officerssabel, Sverige, m/1899
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Kräftskål, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Ring i 14k
Ring i 14k
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 1947
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 500 SEK
Bengt Lindström (1925–2008)
Bengt Lindström (1925–2008)
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
Glasservisdelar, "Bouquet", Signe Persson Melin för Kosta Boda/Boda
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Tallrikar ett par, Kina, 1900-talets första hälft
271
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Vas, Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby
272
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, C.G.Hallberg, barockstil, 1954
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Taklampa, 1940-tal
274
Taklampa, 1940-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Takkrona, omkring år 1900
Takkrona, omkring år 1900
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Golvlampor 2st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Plunta i sterlingsilver, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Sabel, Sverige, m/1889
278
Sabel, Sverige, m/1889
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Tord Olsson
279
Tord Olsson
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
Väggskåp, nyrenässans, 1800-talets slut
281
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
PG Thelander (f.1936)
285
PG Thelander (f.1936)
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Jardiniere, fajans, troligen 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering4 000 SEK
Gräddkanna och sockerskål, silver, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK
Soppslev i silver, Sverige, 1783
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Lockurna, Tyskland, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Skulptur, Indien, troligen 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Guldtackor 2st, 1 gram
292
Guldtackor 2st, 1 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Fickur, Omega, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Bordslampa, jugendstil, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Skulptur, "Anton den ovärderlige", Dramatens Artistklubb
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Herrarmbandsur, Certina DS
Herrarmbandsur, Certina DS
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Vas i sterlingsilver, England, daterad 1897
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Skål, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Bestickservisdelar 14st, silver, Norge, 1900-tal
Slutpris2 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Stolar 4st, "CH29"/"Savbukkestolen", Hans J. Wegner för Carl Hansen & Son, Danmark
Slutpris12 500 SEK
Värdering10 000 SEK
Skåp, Bodafors, 1930-tal
304
Skåp, Bodafors, 1930-tal
Slutpris21 000 SEK
Värdering6 000 SEK
Byrå, rokoko, 1700-talets senare del
Slutpris2 700 SEK
Värdering4 000 SEK
Sideboard, "Trio", Nils Jonsson för Hugo Troeds, 1950/60-tal
Slutpris10 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Byrå, gustaviansk, 17/1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Konsolbord, empire, 1800-talets första del
Slutpris8 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Spegel, empire, 1800-talets första del
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Fåtölj med fotpall, "Lamino", Yngve Ekström för Swedese
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 SEK
Soffa, "Monte Carlo", Ingvar Stockum för Futura Möbler
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
Byrå, sengustaviansk, 1800-talets början
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK