Laddar...

Månadsauktion den 19 augusti

Katalog publiceras online den 15 augusti. Start klockan 11:00. Visning fredag den 16 augusti 13:00-16:00, söndag den 18 augusti 12:30-15:00 samt måndag den 19 augusti 09:00-11:00.

Månadsauktion den 19 augusti
Avslutad
Kaffeservis, "Blå blom", Gustavsberg
785
Kaffeservis, "Blå blom", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Glasservisdelar, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
786
Glasservisdelar, "Chateau", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Tekoppar med fat 3st, "Blåbär", Upsala Ekeby
787
Tekoppar med fat 3st, "Blåbär", Upsala Ekeby
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Gunghäst, 1900-talets första hälft
788
Gunghäst, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Hänglås, 1700-tal
789
Hänglås, 1700-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, "Myrna", Arabia, Finland
790
Kaffeservisdelar, "Myrna", Arabia, Finland
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ljusstakar 4st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
791
Ljusstakar 4st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Bordslampa, 1900-tal
792
Bordslampa, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med fat 6st, "Skåne", Rörstrand
793
Kaffekoppar med fat 6st, "Skåne", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Servisdelar, "Fish", Johnson Bros, England
794
Servisdelar, "Fish", Johnson Bros, England
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Arne Hallén, tillskriven
795
Arne Hallén, tillskriven
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Avslutad
Värmekök, J&CG Bolinder, Stockholm, omkring år 1900
796
Värmekök, J&CG Bolinder, Stockholm, omkring år 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Träskuren figur, Gunnarson
797
Träskuren figur, Gunnarson
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Skål, tidigt 1900-tal
798
Skål, tidigt 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
799
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Kinesiskt porslin 8 delar, 1700-tal
800
Kinesiskt porslin 8 delar, 1700-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Gallerskål, Kina, 1700-tal
801
Gallerskål, Kina, 1700-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skål på fot, silver, GAB, 1900-talets första hälft
802
Skål på fot, silver, GAB, 1900-talets första hälft
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Peter Freudenthal (f.1938)
803
Peter Freudenthal (f.1938)
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Skål på fot, sterlingsilver
804
Skål på fot, sterlingsilver
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Antik golfklubbor 3st, England
805
Antik golfklubbor 3st, England
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Taklykta, 1900-talets första del
806
Taklykta, 1900-talets första del
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Bordslampor ett par, 1900-talet slut
807
Bordslampor ett par, 1900-talet slut
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Träskuren figurgrupp, daterad 1947
808
Träskuren figurgrupp, daterad 1947
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Bajonett, Norge, m/1860
809
Bajonett, Norge, m/1860
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Adam Żebrowski (1897-1993)
810
Adam Żebrowski (1897-1993)
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär
811
Okänd konstnär
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
12 band, "Svenska Kulturbilder", Sigurd Erixon & Wallin
812
12 band, "Svenska Kulturbilder", Sigurd Erixon & Wallin
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
813
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Lage Lindell (1920-1980)
814
Lage Lindell (1920-1980)
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Hänglås, 17/1800-tal
815
Hänglås, 17/1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur 2st
816
Herrarmbandsur 2st
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur 2st, Atlantic
817
Herrarmbandsur 2st, Atlantic
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Rörstrand
818
Ytterfoder, "Waldemarsudde", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Bägare i silver, C.G.Hallberg
819
Bägare i silver, C.G.Hallberg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Avslutad
Handknuten matta, orientalisk
820
Handknuten matta, orientalisk
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Fotledsringar ett par, troligen Indien
821
Fotledsringar ett par, troligen Indien
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Oljelampa, romersk stil, 1800-tal
822
Oljelampa, romersk stil, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Silver 2 delar
823
Silver 2 delar
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Silver 14 delar
824
Silver 14 delar
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
Avslutad
Skrivset, Gusum, tidigt 1900-tal
825
Skrivset, Gusum, tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Bjällerkrans, tidigt 1900-tal
826
Bjällerkrans, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Bordslampa, 1900-talets början
827
Bordslampa, 1900-talets början
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
828
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Avslutad
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
829
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
830
Stig Claesson (Slas) (1928-2008)
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 SEK
Avslutad
Skålfat, M. Di Lieto, Amalfi, Italien
831
Skålfat, M. Di Lieto, Amalfi, Italien
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Avslutad
Golvlampa, AB Armatur Hantverk, Göteborg, 1900-talets andra hälft
832
Golvlampa, AB Armatur Hantverk, Göteborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
KONTAKT

Dalarnas Auktionsbyrå AB

Häradsvägen 24

784 34 Borlänge

0243 - 23 67 90

info@dalarnasauktionsbyra.se

Stockholmsfilial

Essinge brogata 4

112 61 Stockholm

08-508 677 30

Öppettider

Borlänge:
Tisdagar & onsdagar kl. 9.00-12.30, 13:30-18.00,

Essinge brogata 4, Sthlm:

Måndagar 12:00-17:00
Onsdagar 09:00-13:00

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.