678
Henrik Allert (f.1937), tillskriven
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
679
Ljuskrona, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
680
Fickur, Omega
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
681
Medaljonger ett par, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
682
Figuriner 2st, Royal Copenhagen
Slutpris1 900 SEK
Värdering800 SEK
683
Ägghöna, Gustavsberg, 1900-talets första del
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
684
Skålfat, Josef Inwald, Barolac, Tjeckoslovakien
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
685
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
686
Buckelfat, Holland, 1700-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 500 SEK
Skål med lock och underfat, Kina, 1900-talets första hälft
Slutpris2 900 SEK
Värdering1 000 SEK
688
Vas, Émile Gallé, art nouveau, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK
689
Skål på fot, silver, C.G.Hallberg, Stockholm, 1913
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
690
Sabel, 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering800 SEK
Glasservis, "Provence ", Bertil Vallien för Kosta Boda
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
693
Skulptur, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering500 SEK
695
Antoni Tapies (1923-2012)
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
696
Äggkopp, empire, 1800-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
697
Kandelaber, Skultuna
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
698
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
699
Bestick 12 delar, silver
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
700
Vinglas 11st, Reijmyre
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
701
Kötthackor 2st, 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
702
Länsmansglas 14st, 18/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
703
Grogglas 8st samt karaff, "City", Vicke Lindstrand för Kosta
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
704
Frimurarglas 2st
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
705
Vägglampa, troligen Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
706
Ljusstakar ett par, Carl Keijser & co., Västerås, omkring år 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
707
Serveringsbrickor 3st, Lars Holmström, Arvika
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
708
Vas, "Argenta", Wilhelm Kåge för Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
709
Figurin, Vicke Lindstrand för Ekeby
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
710
Kärl med lock, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
711
Serveringsfat 2st, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
712
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Bordslampor ett par, Boréns, Borås
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
714
Leif Mattsson
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK
715
Fickur, 18/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
717
Einar Norelius (1900-1984)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
719
Glasservisdelar 34st, "Ultima Thule", Tapio Wirkkala för Iittala
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
720
Emaljtavla, Bengt Berglund, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
723
Taklykta, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
724
Spegel, 1800-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering1 500 SEK
725
Tekanna, Kina, Qianlong, 1700-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
727
Herrarmbandsur, Certina, Town & Country
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
728
Lennart Jirlow (1936-2020)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
730
Lockdosor 4st
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
731
Porslin 2 delar
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
732
Kniv med slida, J.Marttiini, Finland, 1940-41
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
733
Bägare i silver, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK