Taklampa, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft
192
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Kaffeservis, "Mon Amie", Marianne Westman för Rörstrand
193
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Textil, "Leksand", Carola Bengtsson Malmström för Arvidsson Textil
194
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Vattentunna, 18/1900-tal
Vattentunna, 18/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
Skrin, allmoge, Jämtland, 1800-tal
196
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljuslyktor 6st, Royal Krona
197
Ljuslyktor 6st, Royal Krona
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Robert Payton Reid (1859-1945)
198
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Väggplakett, Lisa Larson för Gustavsberg
199
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Ytterfoder med piedestal, tidigt 1900-tal
200
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Vas, Ingrid Atterberg för Upsala Ekeby
201
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Ytterfoder, Rörstrand, omkring år 1900
202
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Ytterfoder 6st, "Waldemarsudde", Gustavsberg
203
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
204
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Okänd konstnär, 18/1900-tal
205
Okänd konstnär, 18/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
206
Slutpris2 500 SEK
Värdering2 000 SEK
207
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Skål på fot, Simon Gate för Orrefors, 1900-talets första hälft
208
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Fickur i silver, Omega
209
Fickur i silver, Omega
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
Gunnar Greiber (1919-2011)
210
Gunnar Greiber (1919-2011)
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
211
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
212
Slutpris2 300 SEK
Värdering2 000 SEK
Trädgårdsurnor ett par, 1900-tal
213
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Tobaksburk med lock, daterad 1836
215
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
216
Karl Axel Pehrson (1921-2005)
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Karta, "Nova et Accurata Scaniae et maximae partis Zeelandiae tabula", 1700-tal
217
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Ljusstakar ett par, IBE-konst
218
Ljusstakar ett par, IBE-konst
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
Psalmbokshylla, allmoge, Norge, 1800-tal
219
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Vattenflaska, allmoge, Lerdal, daterad 1799
220
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Porslin 2 delar, Kina
221
Porslin 2 delar, Kina
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Tekanna, "Cylinda", Arne Jacobsen för Stelton
228
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
Serveringskanna i sterlingsilver, England, Birmingham
229
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
Sockerskål med lock, silver, 1900-tal
230
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Béla Hradil (1885-1968)
231
Béla Hradil (1885-1968)
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Affisch, "Cervinia Breuil Valle D'Aosta", 1900-talets andra hälft
232
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
Figurin, "Kalle", Lisa Larson för Gustavsberg
233
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
Spegel, gustaviansk stil, 1900-tal
235
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Gerhard Gyllenhammar (1873‑1968)
237
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Morgonstjärna, troligen omkring år 1900
238
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Ljusstakar ett par, silver, Eric Löfman för MGAB, 1959
239
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
Hans Arnold (1925-2010)
240
Hans Arnold (1925-2010)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Dräktdelar 2st, Dala-Floda
243
Dräktdelar 2st, Dala-Floda
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Vattentunna, 1800-tal
244
Vattentunna, 1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
Jardiniere, WMF, Tyskland, tidigt 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Nattljusstakar ett par, WMF, Tyskland, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
Silver 25 delar
247
Silver 25 delar
Slutpris2 100 SEK
Värdering1 500 SEK
Lerfat, allmoge, daterat 1856
248
Lerfat, allmoge, daterat 1856
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Bägare i silver, GAB, Stockholm, 1947
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Gunnar Greiber (1919-2011)
250
Gunnar Greiber (1919-2011)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK