Bordständare, Richard Rohac, Österrike, 1900-talets första hälft
175
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Kaffeburk, Engwall Hellberg, 1900-talets första hälft
178
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Serveringssked, 1900-tal
203
Serveringssked, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Reklamskylt, Viskafors Galoscher, 1900-talets första hälft
227
Final bid2,300 SEK
Est1,500 SEK
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bergsmansyxa, Praktisk Konst, Falun
556
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, Erik Morell, Mora
604
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Rökelsekar
Rökelsekar
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bestickuppsättning 89 delar, "Focus", Folke Arström för Gense
622
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstake, "Laboratorium opticum", Reijmyre Mässingsbruk
652
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Byst, daterad 1951
659
Byst, daterad 1951
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bestickuppsättning, "Savonia", Adolf Babel för Hackman
676
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Tellurium, 1900-talets andra hälft
683
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Trädgårdsurnor ett par, 1900-talets första hälft
706
Final bid4,800 SEK
Est1,500 SEK
Kniv med slida, 1900-talets första hälft
717
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, 1900-talets andra hälft
723
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
725
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Månadsplanscher 12st, Norstedt & Söner
731
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
Dekorationsurnor ett par, 2000-tal
739
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Skulptur, 18/1900-tal
786
Skulptur, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Kniv med slida, daterad Östersund 1936
808
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar, Norge
829
Bestickservisdelar, Norge
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Kylarprydnader 2st, 1940/50-tal
831
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Emaljerade skålar 6st, Kockums samt Krenit
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Skultuna, no.44, 1800-tal
863
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Båtpropeller, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar, "Ideal", Kaj Franck för Hackman
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Dalatuppar 2st samt dalahästar 2st
927
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Apoteksskål med stöt, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Bestickservisdelar 36st, "Ranka", Sven Arne Gillgren för Gense
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Knivar med slida 2st, Finland
Knivar med slida 2st, Finland
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Tubkikare, 18/1900-tal
Tubkikare, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Träskuren häst, 1900-tal
Träskuren häst, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Dalagris/sparbössa, 1900-tal
Dalagris/sparbössa, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Vikdörr, Pella, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, 1900-talets första hälft
Final bid2,300 SEK
Est500 SEK
Album med fotografier, 1900-talets första del
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Papperskorg, Servex, 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Staketsektioner 3 delar, 18/1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
Dalahästar 4st
Dalahästar 4st
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Träskurna figurer 4st
Träskurna figurer 4st
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 9st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
1221
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Figurer 2st, Praktisk Konst, Falun, 1993
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Birgitta Hedlund
Kandelaber, Birgitta Hedlund
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Nyckelharpa
Nyckelharpa
Final bid3,200 SEK
Est1,000 SEK
Miniatyrvaser 5st samt ljusstake, Jens Quistgaard, Danmark
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 14st, mestadels Nils Olsson, Nusnäs
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK