Bordslampa, modell 2468, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
4
Final bid6,200 SEK
Est5,000 SEK
Taklampa med skärm från Flygsfors Glasbruk, 1940-tal
Final bid7,600 SEK
Est2,000 SEK
23
Final bid7,600 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Erik Tidstrand för Nordiska Kompaniet
37
Final bid4,200 SEK
Est8,000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
50
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
76
Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Taklykta, gustaviansk stil, 1900-tal
89
Final bid6,000 SEK
Est2,000 SEK
90
Final bid4,000 SEK
Est1,500 SEK
Takampel, 1800-talets andra hälft
97
Est1,500 SEK
Taklampa, "Flower Pot", Verner Panton, &tradition
129
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-talets första hälft
136
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
Vägglampa, "2/1", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
143
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
171
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, "Doo Wop", Louis Poulsen, Danmark
179
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Kandelabrar ett par, empirestil, 1900-tal
207
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk
233
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, funkisstil, 1900-talets senare del
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Taklampor 2st, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
271
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson för Luxus
281
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
531
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
551
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Skultuna, 2005
554
Kandelaber, Skultuna, 2005
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-tal
610
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Stormlykta, Primus, No.994
625
Stormlykta, Primus, No.994
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
626
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets senare del
634
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
Bordslampa, Lalique, Frankrike
658
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, 1950-tal
661
Golvlampa, 1950-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Taklampa, Orrefors, omkring 1900-talets mitt
665
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Takampel, empirestil, 1900-talets första hälft
690
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Vägglampa, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Takplafond, 1940-tal
724
Takplafond, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Elljusstake, "Elflugan", Lundgren & Strandberg
733
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Taklampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
734
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Bordslampor 5st, Konsthantverk, Tyringe
754
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Golvlampa, 1950-tal
780
Golvlampa, 1950-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Taklykta, 1900-talets första hälft
795
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
807
Final bid300 SEK
Est500 SEK
820
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Taklampa, gustaviansk stil, omkring år 1900
823
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1800-talets slut
Bordslampa, 1800-talets slut
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, Oki Sato, Nendo, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, "Arkipelag Twin", Niclas Hoflin för Rubn
Final bid800 SEK
Est800 SEK