Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
2
Dalmålning, Lind Lars Matsson, Leksand
Final bid16,500 SEK
Est8,000 SEK
Svepask med lock, allmoge, daterad 1852
Final bid5,200 SEK
Est1,500 SEK
38
Träskuren häst, 18/1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Korg, allmoge, daterad 1873
Final bid5,800 SEK
Est2,000 SEK
43
Kalk, allmoge, Lima, daterad 1853
Final bid2,300 SEK
Est2,500 SEK
73
Supkopp, allmoge, daterad 1829
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
74
Jemt Olov Persson (f.1871)
Final bid2,900 SEK
Est1,500 SEK
91
Knotskål, allmoge, daterad 1855
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
160
Jemt Olov Persson (f.1871)
Final bid2,700 SEK
Est800 SEK
187
Laggat kärl, allmoge, daterat 1816
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
210
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
235
Ljusstake, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Skål, allmoge, daterad 1770
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Snushund, 1800-talets slut
Final bid2,300 SEK
Est1,200 SEK
Skulptur, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Skrin, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Svepask, allmoge, 1800-talets senare del
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Korg, allmoge, Hälsingland, daterad 1852
Final bid4,000 SEK
Est1,500 SEK
Rakknivsskrin, allmoge, daterat 1725
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Rakknivsskrin, allmoge, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
534
Skrin, Norge, 1900-talets början
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Durkslag, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
Knotskålar 2st, allmoge, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skrin, allmoge, daterat 1850
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Parti dagsverksstickor, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Träskuren häst, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Stumpstake, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Allmoge 2 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Diskställ, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
2069
Allmoge 4 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
2085
Allmoge 5 delar
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
2100
Tråg 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
2234
Allmoge 6 delar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
2273
Allmoge 6 delar, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK