Lowest lot number
- Pewter and metal objectsClear filters
Målkärl i tenn, Sverige, 1700-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
184
Ljusstakar ett par, gustavianska, 17/1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
192
Ljusstakar ett par, gustavianska, 1800-talets början
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Koppar 2 delar, 1800-tal
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
698
Vas, C.G.Hallberg, troligen Sylvia Stave, 1933
Final bid700 SEK
Est500 SEK
715
Ljusstakar ett par, Karl Johan, daterade 1848
Final bid700 SEK
Est800 SEK
728
Kandelabrar ett par, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
735
Vattentunna, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
751
Stop i tenn, 1850
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
758
Ljusplåt, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
787
Skrivställ, Nils Abraham Santesson, Stockholm, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
805
Tallrik i tenn, rokoko, 1700-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Kärl, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ljusplåt, barockstil, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Pulpetställ, troligen Tyskland, 1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est500 SEK
Sparbössa, Göteborgs sparbank, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
1239
Koppar 2 delar, 18/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Behållare, troligen mellanöstern, 18/1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
1279
Serveringsbricka, England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Grytor 2st
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kakformar 23st, bl.a. 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Relief, "Lokes Straff", 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Balja, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Koppar 3 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Koppar 2 delar, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1588
Tenn 3 delar, Sverige
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Baljor 2st, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Pingla i mässing, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Parti metallföremål
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1830
Parti tennföremål
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1970
Baljor 2st, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
1973
Konsol för hörn, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
1982
Metallföremål 11 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK