61
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors, 1940/50-tal
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
78
Bordslampor ett par, Olle Alberius för Orrefors
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
96
Bordslampor ett par, ASEA, E1297, 1950-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
130
Belysning 3 delar, Böhlmarks, Harald Notini, 1900-talets första hälft
Final bid4,000 SEK
Est3,000 SEK
149
Vägglampor ett par, BJS, Skellefteå, 1950/60-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
165
Bordslampa, "Swirl", Murano, Italien
Final bid600 SEK
Est800 SEK
184
Taklampa, Murano, Italien
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
201
Bordslampa, Svend Aage Holm Sørensen för ASEA
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
202
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
223
Bordslampa, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
224
Taklampa, "Suspence Nomad", Gam Fratesi, samtida
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Takplafond, "Plafo", Uno & Östen Kristiansson för Luxus
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Reijmyre/Svenskt Tenn
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, Yxhult Marmor, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Poul Christiansen för Le Klint, Danmark
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
614
Golvlampa, Eskilstuna Elektrofabrik, 1950-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
668
Bordslampa, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid600 SEK
Est800 SEK
670
Industrilampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
674
Final bid200 SEK
Est800 SEK
696
Final bid400 SEK
Est800 SEK
706
Ljuskrona, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
707
Ljuskrona, 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
708
Golvlampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
709
Taklampa, troligen Italien, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
804
Vägglampor ett par, Sjömarkens Armatur
Final bid600 SEK
Est500 SEK
840
Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Elljusstakar ett par, Luma, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Takplafond, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
888
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
900
Taklampa, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Karbidlykta, Millers Regalite, England
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Elljusstake, "Fantasi 97", Osram
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1162
Ljuskrona, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1164
Takkrona, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Golvlampa, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kandelabrar ett par, Åke & Elsie Resare
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklykta, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vägglampor ett par, 1900-talets första del
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Konsthantverk, Tyringe
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Ljuskrona, Markslöjd, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Taklampa, art deco, 1930-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Takampel, Karl Johan stil, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK