Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
105
Olle Nordberg (1905-1986)
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
224
Skulpturer 2st, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Stor dalahäst
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Dalahäst, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
Final bid5,400 SEK
Est1,000 SEK
Kista, allmoge, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Ljuskrona, allmoge, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Lockburk, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Stor dalagris/sparbössa, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
557
Kniv med slida, samearbete
Final bid2,500 SEK
Est1,000 - 2,000 SEK
680
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
698
Dalagris, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 - 800 SEK
702
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 - 800 SEK
Skulptur, "Fågelsjöhäst", Fågelsjö Hembygdsförening
Final bid600 SEK
Est500 SEK
866
Lykta, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kniv med slida, samearbete
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
878
Bolle, allmoge, Norge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
884
Lockskål, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 4st, bl.a. Nils Olsson
Final bid800 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Dalagris/sparbössa, Mora Hemslöjdsförening
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Vandringsstav, 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Skulptur, Jerk Werkmäster, Nittsjö
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Stumpljusstake, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Avrinningsbord, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Träskurna figurer 5st
Final bid1,900 SEK
Est1,000 - 2,000 SEK
Ostformar 3st, allmoge, 17/1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 9st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Skulpterade hästar 4st
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 1,000 SEK
Dalahästar 5st, bl.a. Nils Olsson
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Skulpturer 11st, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Träskulpturer 6st
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1586
Dalahästar och hästar 34st
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Stor dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est500 - 800 SEK
2212
Tråg 8st, allmoge, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Est500 SEK
2408
Allmoge 4 delar
Final bid100 SEK
Est500 SEK
2483
Träföremål 6 delar
Final bid800 SEK
Est500 SEK