71
Ljusstake, "Slingan", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid1,500 SEK
113
Skulptur, "Kinesisk hind", Estrid Ericsson för firma Svenskt Tenn
Final bid8,600 SEK
205
Lockask, troligen Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Vägglampetter ett par, art deco, 1920/30-tal
Final bid500 SEK
595
Skål, Jens Quistgaard, Danmark
Final bid700 SEK
610
Ljusstakar 6st, Erik Höglund för Boda Smide
Final bid1,600 SEK
766
Ljusstake, Carl Einar Borgström för Ystad Metall
Final bid1,600 SEK
795
Tekanna, Carsten Jörgensen för Bodum
Final bid700 SEK
804
Tärningsset, "The Rafler", Dan Christensen för Georg Jensen
Final bid700 SEK
808
Ljusstake, Gunnar Ander, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
827
Kapsylöppnare, "Ducky", Kirby Beard & co., Paris
Final bid800 SEK
Bricka, Johnny Mattsson för Upsala Slöjd
Final bid200 SEK
Ljusstake, Gunnar Ander för Ystad Metall
Final bid300 SEK
Lampskärm, "Gröna Fåglar", firma Svenskt Tenn
Final bid600 SEK
Mässing 3 delar, Lars Holmström, Arvika
Final bid300 SEK
Besticklägg 3st, "Nobel", Gunnar Cyrén för Gense
Final bid800 SEK
1579
Parti 11 delar, mestadels "Tulpan", Josef Frank, Svenskt Tenn
Final bid900 SEK