Vägg-/bordslampa, Boréns, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Bordslampa, Bergboms, B04
61
Bordslampa, Bergboms, B04
Final bid2,000 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
76
Final bid1,700 SEK
77
Final bid1,700 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
129
Final bid1,700 SEK
Ljusampel, empirestil, 1800-tal
138
Final bid1,700 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1800-tal
154
Final bid900 SEK
Taklampa, funkis, 1900-talets första hälft
155
Final bid1,000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
206
Final bid1,700 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
208
Final bid1,000 SEK
Bordslampa, "Panthella", Verner Panton för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,600 SEK
Bordslampa, Stig Blomberg, "Lampan 750"
Final bid1,100 SEK
Golvlampa, tidigt 1900-tal
Golvlampa, tidigt 1900-tal
Final bid7,000 SEK
Elljusstake, "Fantasi 97", Osram
Final bid1,000 SEK
Bordslampor 2st, Sonja Katzin bl.a. för ASEA
Final bid2,600 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid2,000 SEK
Takkrona, 1900-talets första hälft
540
Final bid800 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
565
Final bid400 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-tal
566
Final bid900 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets början
578
Final bid700 SEK
579
Final bid900 SEK
Takkrona, omkring år 1900
644
Takkrona, omkring år 1900
Final bid3,200 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
649
Final bid900 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
727
Final bid600 SEK
737
Final bid1,400 SEK
Stor taklampa, 1900-talets andra hälft
743
Final bid1,500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första hälft
756
Final bid600 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Armatur, 1950-tal
766
Final bid600 SEK
Taklampor 3st, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
790
Final bid1,100 SEK
Takplafond, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson för Luxus
792
Final bid1,500 SEK
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Elljusstakar ett par, "Titus", Harry N Boström
798
Final bid2,900 SEK
Vägglampetter ett par, omkring 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Ljusampel, Karl Johan stil, 1800-tal
Final bid800 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Oljelampor ett par, Danmark, 1900-talets andra hälft
900
Final bid300 SEK
Takkrona, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-tal
928
Final bid400 SEK
Final bid1,700 SEK
Final bid400 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Bordslampa, Boréns, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Skrivbordslampa till partnerdesk, 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Taklampor ett par, Ateljé Engberg, Urshult
Final bid500 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Final bid600 SEK
1152
Final bid500 SEK