Dalmålning, Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand
4
Final bid15,500 SEK
Bonadsmålning, Sunnerboskolan, Småland, 1800-talets första hälft
24
Final bid11,500 SEK
Bonadsmålning, södra Sverige, 1800-tal
47
Final bid1,100 SEK
Knotskål med pip, allmoge, daterad 1727
55
Final bid2,000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början
71
Dalahäst, 1900-talets början
Final bid2,500 SEK
Tråg, allmoge, daterad 1815
143
Tråg, allmoge, daterad 1815
Final bid1,000 SEK
Dalagris/sparbössa, omkring 1900-talets mitt
174
Final bid600 SEK
Dalatupp, omkring 1900-talets mitt
Final bid900 SEK
Korg, allmoge, Norge, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Pulpetskrin, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Träskuren häst, 1900-talets första del
Final bid800 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
Lykta, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
641
Färdskrin, allmoge, 1700-tal
Final bid900 SEK
Dalahästar 3st, omkring 1900-talets mitt/första hälft
648
Final bid1,300 SEK
Rockhuvud, allmoge, 17/1800-tal
681
Final bid400 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
811
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Final bid1,900 SEK
Navare, daterad bl.a. 1673, 1684
1277
Final bid600 SEK
Dryckeskannor 2st, allmoge, 1800-tal
1281
Final bid1,200 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-talets första hälft
1287
Final bid1,100 SEK
Dalahästar och dalatuppar 4 delar, bl.a. John Gudmunds
Final bid1,200 SEK
Dalahästar 3st, omkring 1900-talets mitt
1547
Final bid500 SEK
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Final bid400 SEK
Knoppbräde, allmoge, 18/1900-tal
1773
Final bid400 SEK
1843
Final bid300 SEK
2173
Final bid300 SEK
Bakbordsskiva, allmoge, 18/1900-tal
2193
Final bid300 SEK
Laggad tunna, allmoge, 17/1800-tal
2636
Final bid900 SEK
2668
Final bid600 SEK
Flätade korgar 4 delar
2730
Flätade korgar 4 delar
Final bid700 SEK
Lådor med lock 2st, allmoge, daterade 1767
2775
Final bid700 SEK