Taklampa, Böhlmarks, jugend, tidigt 1900-tal
14
Final bid7,000 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
56
Final bid3,200 SEK
Ljuskrona, empire, 1800-talets första hälft
69
Final bid6,200 SEK
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, G1842
71
Final bid4,000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona", 1900-talets andra hälft
74
Final bid3,200 SEK
79
Final bid3,800 SEK
Industrilampa, "Triplex-pendel", Johan Petter Johansson
85
Final bid5,400 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
94
Final bid1,600 SEK
Fasadlampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, modell 1040-U
133
Final bid4,200 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
149
Final bid2,800 SEK
Ljuskrona, oskariansk, omkring år 1900
163
Final bid2,800 SEK
Golvlampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
174
Final bid1,700 SEK
Bordslampa, "KD-27", Joe Colombo för Husqvarna
192
Final bid2,900 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1800-tal
208
Final bid7,000 SEK
Taklampa, Murano, Italien
213
Taklampa, Murano, Italien
Final bid1,000 SEK
Taklampor ett par, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
234
Final bid1,300 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
236
Final bid2,200 SEK
Golvlampa, 1800-talets slut
490
Golvlampa, 1800-talets slut
Final bid1,500 SEK
Vägglampa, Stjärnmetall, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Taklampa, "Onion lamp", Lisa Johansson-Pape för ASEA
562
Final bid1,000 SEK
585
Final bid2,300 SEK
Pianolampa, art deco, 1900-talets första hälft
659
Final bid600 SEK
Fasadlampa, Aneta, 13512
667
Fasadlampa, Aneta, 13512
Final bid300 SEK
Bordslampa, Lasse Östman
670
Bordslampa, Lasse Östman
Final bid600 SEK
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal
673
Final bid400 SEK
Ljuskrona, barockstil, Krebs, 2000-tal
678
Final bid500 SEK
Golvlampa, 1950-tal
Golvlampa, 1950-tal
Final bid1,000 SEK
Kandelabrar ett par, jugend, tidigt 1900-tal
695
Final bid700 SEK
703
Final bid500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
853
Final bid200 SEK
Vägglampa, Steneby, 1900-talets andra hälft
858
Final bid900 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 2000-tal
884
Final bid1,200 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
889
Final bid500 SEK
Taklampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid800 SEK
Taklampa, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
912
Final bid500 SEK
Taklampor ett par, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Bordslampa, 1910/20-tal
914
Bordslampa, 1910/20-tal
Final bid500 SEK
Bordslampor ett par, 1960-tal
Bordslampor ett par, 1960-tal
Final bid800 SEK
Golvlampa, Armaturhantverk, 1900-talets slut
Final bid900 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Taklampa, "Suspence Nomad", Gam Fratesi, samtida
Final bid1,100 SEK
Taklampor ett par, Hans Agne Jakobsson
Final bid300 SEK
Stormlykta, Optimus 1551/500CP
Final bid600 SEK
Final bid1,000 SEK
Taklampa, art deco, 1900-talets första hälft
1133
Final bid600 SEK
Ljuskrona, Erzgebirgische, Tyskland
Final bid900 SEK
Taklampa, Georg Ringström, jugend, daterad 1916
Final bid1,100 SEK