Kandelabrar ett par, efter Clodion, Louis XVI stil, Frankrike, 1800-tal
1
Final bid17,500 SEK
Ljusstake, barock, Hans Beck, Nürnberg, 1600-tal
4
Final bid5,000 SEK
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
5
Vinglas, Tyskland, 1700-tal
Final bid1,400 SEK
Ljussax, Tyskland, daterad 1606
8
Final bid5,200 SEK
Ljuskrona, 1700-tal
15
Ljuskrona, 1700-tal
Final bid4,800 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Final bid3,000 SEK
Kanna med lock, Spanien, La Granja de san ildefenso, 1700-tal
Final bid900 SEK
Kandelaber av sengotisk typ, 15/1600-tal
21
Final bid7,200 SEK
Flaska, 1700-tal
Flaska, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Fotvärmare, barock, 1700-tal
27
Fotvärmare, barock, 1700-tal
Final bid5,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengotiska, Tyskland, troligen 1500-tal
29
Final bid10,000 SEK
Golvkandelaber, 16/1700-tal
31
Golvkandelaber, 16/1700-tal
Final bid3,000 SEK
Vinglas, 1700-tal
32
Vinglas, 1700-tal
Final bid4,200 SEK
Vinglas, 1700-tal
Vinglas, 1700-tal
Final bid4,200 SEK
Ljusstakar ett par, Tyskland, 15/1600-tal
38
Final bid7,000 SEK
Ljusampel, sengustaviansk, 1800-talets början
39
Final bid15,000 SEK
Dekorstolpar ett par, barock, bär datering 1754
44
Final bid1,200 SEK
Stor sejdel, 17/1800-tal
48
Stor sejdel, 17/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Flaska, 1700-tal
50
Flaska, 1700-tal
Final bid1,900 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 1600-tal
52
Final bid9,600 SEK
57
Final bid2,600 SEK
Elddon, 1700-tal
58
Elddon, 1700-tal
Final bid4,000 SEK
Eldhundar ett par, barock, 16/1700-tal
59
Final bid8,000 SEK
Bartmanskrus, Tyskland, 1600-tal
60
Final bid1,600 SEK
Sakral skulptur, 1700-tal
64
Sakral skulptur, 1700-tal
Final bid2,700 SEK
Flaska, 1700-tal
75
Flaska, 1700-tal
Final bid900 SEK
Skål med hänklar, daterad 1775
78
Final bid1,500 SEK
Ljusstake, 1500-tal
86
Ljusstake, 1500-tal
Final bid6,400 SEK
Skulpturer ett par, 17/1800-tal
87
Final bid6,200 SEK
Glas, 1700-tal
88
Glas, 1700-tal
Final bid1,200 SEK
Liten flaska, 1700-tal
92
Liten flaska, 1700-tal
Final bid3,200 SEK
Kandelabrar ett par, Holland, 18/1900-tal
97
Final bid800 SEK
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
101
Final bid3,400 SEK
Ljusstakar ett par, barock, 16/1700-tal
102
Final bid2,600 SEK
Sockel, 17/1800-tal
109
Sockel, 17/1800-tal
Final bid1,600 SEK
Sejdel, 1800-tal
110
Sejdel, 1800-tal
Final bid800 SEK
Altarstake, barock, 1700-talets första hälft
111
Final bid4,200 SEK
Ljusstake, barock, 1600-tal
117
Ljusstake, barock, 1600-tal
Final bid5,000 SEK
119
Final bid1,500 SEK
Ljusstake, barock, Nürnberg, Tyskland, 1600-tal
122
Final bid2,100 SEK
Tobaksburk, Hällefors Bruk, daterad 1838
124
Final bid700 SEK
Kandelaberarmar ett par, empire, 1800-talets första hälft
125
Final bid4,400 SEK
Vattenkanna, 1800-tal
128
Vattenkanna, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Skål, 17/1800-tal
130
Skål, 17/1800-tal
Final bid2,800 SEK
Ikon, Ryssland, 1900-talets början
131
Final bid8,600 SEK
Ljuskrona, delvis barock
138
Ljuskrona, delvis barock
Final bid400 SEK
Skål, 1800-tal
140
Skål, 1800-tal
Final bid500 SEK
Skål, 1800-tal
141
Skål, 1800-tal
Final bid800 SEK