36
Smörstake, allmoge, troligen Hälsingland, 1800-tal
Final bid2,600 SEK
45
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Final bid3,600 SEK
115
Final bid5,200 SEK
196
Kalk, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
201
Final bid2,200 SEK
204
Spegel, allmoge, 1800-talets senare del
Final bid1,900 SEK
215
Skulptur, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Tråg, Jemt Olof Persson, Holen, Orsa, daterad 1927
Final bid1,000 SEK
Dalahäst, Grannas, A.Olsson, Nusnäs
Final bid1,300 SEK
Vägghylla, allmoge, daterad 1825
Final bid700 SEK
Bokgömma, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Skrin med skjutlock, allmoge, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Fat på fot, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Dalahäst, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
556
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,800 SEK
564
Lekdocka, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
600
Dalahästar 2st, omkring 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
604
Rockhuvud, allmoge, 17/1800-tal
Final bid400 SEK
619
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
620
Final bid3,000 SEK
Små knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
625
Skulptur, allmoge, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
626
Final bid1,200 SEK
627
Final bid800 SEK
629
Svarvskål, allmoge, 1800-tal
Final bid900 SEK
669
Kniv med slida, samearbeten
Final bid1,400 SEK
714
Skulptur, Lars Levi Sunna
Final bid300 SEK
753
Bodahäst, Boda Hembygdsförening
Final bid600 SEK
Pall, allmoge, 18/1900-tal
Final bid4,000 SEK
799
Kronstång, Erik Westberg, Rengsjö, Hälsingland, daterad 1988
Final bid6,000 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid2,900 SEK
Lykta, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Panel, allmoge, 1800-tal
Final bid900 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid3,400 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Pall, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Träskuren häst, allmoge, troligen omkring år 1900
Final bid600 SEK
1147
Knivar 2st, samearbeten
Final bid5,600 SEK
Skänkskåpskrön, allmoge, daterat 1830
Final bid400 SEK
Svarvburk, allmoge, 1800-tal
Final bid600 SEK
Stor vrilskål, 1900-tal
Final bid1,700 SEK
1341
Samiska föremål 4st
Final bid2,400 SEK
Skulptur, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Korgar 3st, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
1368
Allmoge 3 delar
Final bid200 SEK
Dalahästar och tuppar 10 delar, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK