Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
5
Final bid2,200 SEK
Golvlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, G185
Final bid3,400 SEK
Bordslampa, Böhlmarks, 1900-talets början
61
Final bid3,400 SEK
Taklampa, "Charlottenborg", Poul Henningsen för Louis Poulsen
80
Final bid2,100 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen
106
Final bid900 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
112
Final bid1,400 SEK
Fönsterlampor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
134
Final bid500 SEK
Ljuskrona, 1800-talets andra hälft
137
Final bid7,400 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Poul Henningsen för Louis Poulsen
139
Final bid900 SEK
Kandelabrar ett par, delvis empire
167
Final bid1,100 SEK
Taklampa, nyklassicism, 1920/30-tal
178
Final bid2,000 SEK
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2562
217
Final bid2,200 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
231
Final bid700 SEK
Fasadlykta, omkring år 1900
242
Fasadlykta, omkring år 1900
Final bid6,200 SEK
Taklampa, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid1,700 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Final bid1,200 SEK
Vägglampor ett par, Kjell Löwenadler för Glössner & co., 1940-tal
491
Final bid1,500 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.58
Final bid600 SEK
Bordslampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
560
Final bid900 SEK
Kandelaber, 1900-tal
585
Kandelaber, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Kandelabrar ett par, 18/1900-tal
586
Final bid500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
597
Final bid800 SEK
Jardiniere, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna
604
Ljusstakar ett par, Skultuna
Final bid600 SEK
609
Final bid500 SEK
Taklampa, Le Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft
613
Final bid600 SEK
617
Final bid500 SEK
623
Final bid400 SEK
Stormlyktor ett par, Karlskrona Lampfabrik
633
Final bid900 SEK
Taklampa, "VP-Europa", Verner Panton för Louis Poulsen
639
Final bid2,100 SEK
Vägglampa, 1900-talets första hälft
648
Final bid1,100 SEK
Ljusstakar 3st, "Kobra", Georg Jensen, Danmark
667
Final bid900 SEK
Spiklykta, 1800-tal
670
Spiklykta, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
681
Final bid500 SEK
Taklampor ett par, "Porcelouis", Bing & Gröndahl / Louis Poulsen
691
Final bid200 SEK
704
Final bid400 SEK
Golvlampa, 1950-tal
718
Golvlampa, 1950-tal
Final bid1,000 SEK
Golvlampa, 1950-tal
726
Golvlampa, 1950-tal
Final bid500 SEK
Taklampa, 1940-tal
738
Taklampa, 1940-tal
Final bid300 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
739
Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid1,000 SEK
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
761
Final bid1,000 SEK
762
Final bid600 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
768
Final bid300 SEK
771
Final bid400 SEK
Ljusstakar 2 par, Pentti Sarpaneva
772
Final bid500 SEK
Ljusstakar ett par, Gusums Bruk, no.69
775
Final bid500 SEK
Golvlampa, 1950-tal
779
Golvlampa, 1950-tal
Final bid1,200 SEK