Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
Samling dagsverksstickor, m.m. 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Allmoge 7 delar
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Mangelbräde, allmoge, daterat 1684
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Fästmögåva, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Spelhorn 3st, 17/1800-tal
Final bid8,200 SEK
Est800 SEK
1184
Lisskärra, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Dalahästar och dalatuppar 19 delar, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Dalahästar 3st, omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Allmoge 5 delar
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Dalatupp, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1276
Dalahästar 6st, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
1277
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Svarvskål, Christian Eriksson, Taserud
Final bid400 SEK
Est400 SEK
1409
Mangelbräden 5st, allmoge, 17/1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
1413
Mangelbräden 3st, allmoge, 1700-tal
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
Allmoge 3 delar
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Dalahästar 6st, bl.a. Nils Olsson
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1559
Stånka, allmoge, daterat 1932
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1608
Bemålade spånkorgar 2st, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Skåpdörrar ett par, gustavianska, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
1842
Allmoge 10 delar
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
1878
Allmoge 9 delar, mestadels 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
1972
Parti allmogeföremål
Final bid700 SEK
Est400 SEK
1976
Allmoge 11 delar, bl.a. 1700-tal
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
2037
Parti allmogeföremål
Final bid600 SEK
Est400 SEK
2052
Allmoge 6 delar, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK