Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
1
Dalahäst, 1900-talets första del
Final bid7,400 SEK
Est6,000 SEK
Dalahäst, allmoge, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
33
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1833
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Final bid7,200 SEK
Est2,000 SEK
74
Selknä, allmoge, norra Sverige, daterat 1740
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
125
Selknä, allmoge, norra Sverige, daterat 1734
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
133
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
187
Knotskål, allmoge, daterad 1747
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
193
Dalahäst, tidigt 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
211
Knotskål, allmoge, daterad 1803
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
220
Knotskål, allmoge, daterad 1863
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Stor dalahäst, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1799
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
Kista, allmoge, daterad 1777
Final bid4,200 SEK
Est1,500 SEK
489
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Rakknivsskrin, daterat 1874
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Dalahäst, Rick Rolander
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Dalahäst, Dick Rolander
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 2st, Inger och Bernt Jacobsson, Rättvik
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
519
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, Mora, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Selbåge, allmoge, 17/1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
523
Stånka, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
524
Stånka, allmoge, daterad 1832
Final bid300 SEK
Est400 SEK
525
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
526
Hyvlar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Selknän 2st, bl.a. 1700-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
529
Väggkorg, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
536
Tråg, allmoge, daterat 1779
Final bid500 SEK
Est500 SEK
538
Skulptur, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
544
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
564
Dalahäst, 19/2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
570
Käpp, allmoge, 1800-tal
Final bid2,700 SEK
Est800 SEK
571
Knotskål, allmoge, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
572
Spelhorn 3st, allmoge, 17/1800-tal
Final bid8,600 SEK
Est1,000 SEK
573
Antik käpp
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
574
Hornarbeten 3st, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
606
Svarvskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
632
Selbåge, allmoge, norra Sverige, 17/1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
635
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
693
Dalatupp, Grannas, A.Olsson
Final bid500 SEK
Est800 SEK
698
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
795
Tråg 6st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
871
Gunghäst, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Dalahästar 3st
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
Lekhästar 2st, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK