Lowest lot number
- BelysningClear filters
12
Golvlampor ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid11,000 SEK
Est6,000 SEK
Kandelaber, "Ursa Major", Piet Hein, Danmark, 1950-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
22
Final bid7,600 SEK
Est6,000 SEK
33
Vägglampor ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid12,500 SEK
Est8,000 SEK
46
Ljuskrona, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Final bid7,200 SEK
Est6,000 SEK
56
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona"
Final bid5,600 SEK
Est3,000 SEK
62
Taklampa, "Crystal", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
70
Bordslampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
76
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
88
Ljuskrona, gustaviansk stil, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
105
Kandelaber, Lotta Horn för Reijmyre Mässingsbruk
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
113
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid4,800 SEK
Est8,000 SEK
120
Bordslampa, Arvid Böhlmarks Lampfabrik, tillskriven Harald Notini
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
145
Golvlampa, 1940-tal
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
193
Takkrona, omkring år 1900
Final bid6,200 SEK
Est5,000 SEK
228
Bordslampa, Kastrup, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1930-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, omkring 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampor ett par, funkis, 1940-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Taklampa, "PH-5", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, 1900-talets senare del
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, Flygsfors
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
497
Vägglampor ett par, Örsjö Indutri AB
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Väggfotogenlampor ett par, Landskrona Lampfabrik, 1980-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
548
Smide 3 delar
Final bid800 SEK
Est800 SEK
562
Bords/vägglampa, funkis, 1940-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
574
Taklampa, 1950/60-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
578
Bordslampor ett par, Carl Fagerlund för Orrefors
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
582
Ljusstakar 3st, "Tulpan", Pierre Forsell för Skultuna
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
589
Taklampa, Luxus, modell 3340
Final bid400 SEK
Est1,500 SEK
609
Final bid200 SEK
Est500 SEK
612
Taklampa, "Knubbling", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
631
Bordslampa, Boréns, modell 8456, 1940-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
637
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
640
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
650
Ljusstakar ett par, Skultuna
Final bid600 SEK
Est500 SEK
661
Ljusstakar ett par, "Liljan", Iver Åhlenius Björck för Ystad Metall
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
682
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
Final bid800 SEK
Est800 SEK
696
Kandelabrar 2st, Gunnar Ander för Ystad Metall
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
698
Vägglampor ett par, Bruno Herbst
Final bid400 SEK
Est800 SEK
704
Takampel, empirestil, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
736
Mässing 4 delar
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
774
Ljusstake, "Adolf Fredrik", Peder Lamm för Skultuna
Final bid600 SEK
Est800 SEK
781
Ljuskrona, rokokostil, 19/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
782
Taklampa, barockstil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
783
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK