Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
84
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
93
Knotskål, allmoge, daterad 1781
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
153
Träskuren fågel, 1900-talets första hälft
Final bid2,700 SEK
Est2,000 SEK
Miniatyrspegel, allmoge, daterad 1844
Final bid3,400 SEK
Est1,000 SEK
226
Lokor ett par, allmoge, 17/1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Vagga, allmoge, daterad 1827
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
625
Skrin, barock, 1700-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
690
Träskuren häst, Folke Snees
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Dalahäst, Anna Britta & Erik Andersson, daterad 2001
Final bid300 SEK
Est800 SEK
906
Skrin, allmoge, daterat 1841
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, daterad 1842
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Vandringsstavar ett par, daterade 1902
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Vattenflaska, allmoge, daterad 1870
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ostformar 3st, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1134
Dalatupp, Nisser, Vattnäs, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Väggkar, allmoge, daterad 1902
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Lokor ett par, allmoge, 1800-tal
Est400 SEK
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
Final bid2,300 SEK
Est500 SEK
1293
Svarv- och knotskål 4 delar, allmoge, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Färdskrin, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
1397
Skåpdörrar ett par, allmoge, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
1421
Allmoge 3 delar, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Knoppbräden 4st, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Tråg 4st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Dala-/spargris, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
1676
Bakbordsskiva, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Vandringsstavar 3st, bl.a. daterade 1910, 1913
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Mangelbräden 2st, allmoge, bl.a. daterat 1765
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Tråg 5st, allmoge, bl.a. daterat 1896
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
1778
Knoppbräden 3st, allmoge, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1820
Skrin, 17/1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
1846
Allmoge 4 delar
Final bid600 SEK
Est500 SEK
2057
Parti allmogeföremål, m.m. bl.a. 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
2101
Allmoge 7 delar
Final bid700 SEK
Est400 SEK
2104
Parti allmogeföremål, m.m.
Final bid700 SEK
Est400 SEK
2123
Lisskärra, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
2262
Bakbordsskiva, 18/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
2299
Allmoge 5 delar
Final bid600 SEK
Est400 SEK
2308
Parti allmogeföremål
Final bid1,400 SEK
Est400 SEK
2319
Stor korg, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
2321
Allmoge 8 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
2370
Parti allmogeföremål, m.m.
Final bid300 SEK
Est400 SEK