Taklampa, jugend, Böhlmarks, 1900-talets början
3
Final bid8,200 SEK
Est6,000 SEK
Ljusstake, Lotta Horn för Reijmyre Mässingbruk
38
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
Taklampor ett par, Arvid Böhlmarks Lampfabrik, modell 11908, tillskrivna Harald Notini
41
Final bid10,000 SEK
Est3,000 SEK
Vägglampor ett par, Swedish Modern, 1930-tal
63
Final bid9,400 SEK
Est4,000 SEK
68
Final bid5,600 SEK
Est3,000 SEK
Bordslampor 2st, Italien
86
Bordslampor 2st, Italien
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Takplafond, Hans Bergström för Atelje Lyktan, Åhus
127
Final bid17,000 SEK
Est10,000 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
158
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, "Livets Träd", Bertil Vallien för Boda Konstsmide
169
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Takampel, 1900-talets första hälft
190
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
194
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
236
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampor ett par, Uno & Östen Kristiansson för Luxus
239
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, 1930/40-tal
Bordslampa, 1930/40-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, 1940-tal
274
Taklampa, 1940-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Takkrona, omkring år 1900
Takkrona, omkring år 1900
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Golvlampor 2st, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Bordslampa, jugendstil, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Bordsfotogenlampa, 1800-talets slut
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Final bid18,000 SEK
Est1,000 SEK
Väggappliquer ett par, omkring år 1900
585
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Skrivbordslampa, 1920/30-tal
622
Skrivbordslampa, 1920/30-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, 1950-tal
626
Taklampa, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, art deco, 1930/40-tal
650
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Italien, 1900-tal
668
Bordslampa, Italien, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Taklampa, 1930/40-tal
673
Taklampa, 1930/40-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
678
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Bordsfotogenlampa, Gusum, tidigt 1900-tal
718
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Takfotogenlampa, Böhlmarks Lampfabrik, jugend, 1900-talets början
741
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Kandelabrar ett par, Birgitta Hedlund
748
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
749
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Takkrona, barockstil, 1900-talets andra hälft
752
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-tal
778
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Vägglampetter ett par, empirestil, 1900-talets andra hälft
789
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
791
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
Golvlampa, 1950/60-tal
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft
805
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, 1900-talets andra hälft
830
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, 1900-talets slut
Ljuskrona, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-tal
836
Kandelaber, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Lanternor ett par, 1900-talets första del
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Skrivbordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, Hagamodell, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
872
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, Hanne Dreutler för Kosta
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK