Stor knotskål, allmoge, 1700-tal
5
Final bid11,000 SEK
Est10,000 SEK
Bröllopsmålning av Larshans Per Persson "Petrus Petrifilius", Leksand, daterad 1854
39
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Dalahäst, tillskriven Tysk Anders Gunnarsson "Gambel Damben", Nusnäs
71
Final bid1,200 SEK
Est4,000 SEK
Lind Lars Mattsson, Leksand, daterad 1835
135
Final bid8,400 SEK
Est8,000 SEK
Jemt Olov Persson (f.1871), tillskriven
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Skrin, gustaviansk allmoge, Värmland, 1800-tal
Final bid2,100 SEK
Est1,200 SEK
Dalahäst, Dick Rolander
Dalahäst, Dick Rolander
Final bid6,000 SEK
Est1,000 SEK
Dalahästar 2st, 19/2000-tal
Dalahästar 2st, 19/2000-tal
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Dalahästar 2st, 1900-talets första hälft
516
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Dragleksak, 1900-talets första del
575
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Rättvikshästar 2st, John Gudmunds
612
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, daterad 2006
614
Dalahäst, daterad 2006
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Träskuren och bemålad häst, daterad 2007
615
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Dalahäst, 1900-talets första hälft
641
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Träskuren häst, Stefan Liljebjörn
643
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Sovelfat, allmoge, bär datering 1711
683
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Skulptur, 1800-tal
772
Skulptur, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Rotarbeten 3st, 18/1900-tal
Rotarbeten 3st, 18/1900-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Dalahäst och dalatupp, bl.a. omkring 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Rotkorg, allmoge, 18/1900-tal
Rotkorg, allmoge, 18/1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Psalmbokshylla, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bandsked, allmogestil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Allmoge 3 delar
Allmoge 3 delar
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Allmoge 3 delar
Allmoge 3 delar
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Skrivpulpet, allmoge, 1800-tal
1616
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Allmoge 4 delar, 1800-tal
1677
Allmoge 4 delar, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Allmoge 8 delar, 1800-tal
1835
Allmoge 8 delar, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
1913
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Allmoge 2 delar, 1700-tal
1999
Allmoge 2 delar, 1700-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
2061
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Parti allmogeföremål
2085
Parti allmogeföremål
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Besman 4st, bl.a. krönt 1772
2241
Besman 4st, bl.a. krönt 1772
Final bid300 SEK
Est400 SEK