Takplafond, Nordiska Kompaniet, inköpt 1935
Final bid20,000 SEK
Est5,000 SEK
Ljuskrona, nyrokoko, 1800-talets senare del
74
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK
Ljusampel, 1800-talets senare del
92
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bords-/vägglampa, 1930-tal
93
Bords-/vägglampa, 1930-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
96
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, firma Svenskt Tenn, modell 2583
151
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Einar Bäckström, Malmö, 1940-tal
182
Final bid3,400 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
203
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.73
210
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Takplafond, 1920/30-tal
223
Takplafond, 1920/30-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
229
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljusplåt, jugend, tidigt 1900-tal
242
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal
243
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Tobo Triller
Bordslampa, Tobo Triller
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
280
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Vägglampor ett par, ASEA, 1940/50-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Böhlmarks, 1900-talets början
292
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Armatur, 1950/60-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Spiklykta, 1800-tal
Spiklykta, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Golvlampa, ASEA Belysning, modell 741148
Final bid4,800 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets första del
529
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1930/40-tal
549
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
550
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Vägglampor ett par, 1900-talets första hälft
555
Final bid4,200 SEK
Est800 SEK
Takampel, empirestil, 1900-talets början
562
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Taklampa, tillskriven, Werner Schou, 1960/70-tal
600
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets senare del
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets början
618
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, Alf Svensson för Bergbom, modell G-30R
650
Final bid4,200 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, Bergboms, G-131
651
Golvlampa, Bergboms, G-131
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Stormlykta, Hans Agne Jakobsson för Markaryd
658
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första hälft
662
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
669
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Bordslampor ett par, 1900-talets första hälft
683
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, 1960/70-tal
686
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Vägglampa, 1930/40-tal
700
Vägglampa, 1930/40-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Vägglampetter 7st, "Reflex", Pierre Forsell för Skultuna
716
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
Kandelabrar ett par, jugend, 1900-talets början
720
Final bid600 SEK
Est800 SEK
722
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första del
741
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
746
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
750
Final bid800 SEK
Est800 SEK
752
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Lampadari Regiami, Italien
754
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, troligen 1900-talets början
764
Final bid4,400 SEK
Est800 SEK