Dalmålning, allmoge, 1800-talets första hälft
4
Final bid9,800 SEK
Est10,000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1721
85
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Dryckeskanna, Norge, 17/1800-tal
102
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Dalatuppar 2st, 1900-talets första hälft
143
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Allmogemålning, Carl Reinic Rosenberg (1794-1886), Halland
156
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Knotskål, allmoge, daterad 1844
185
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Svepask, allmoge, 1800-tal
199
Svepask, allmoge, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Kista, allmoge, Lima, Dalarna, daterad 1864
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Kniv med slida, allmoge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
607
Final bid2,500 SEK
Est500 SEK
Soldtackor 2st, Mora
647
Soldtackor 2st, Mora
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1858
672
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Litet skrin, allmoge, Dalarna, daterat 1818
680
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Kniv, allmoge, daterad 1838
767
Kniv, allmoge, daterad 1838
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Stånka, allmoge, daterad 1838
838
Stånka, allmoge, daterad 1838
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
885
Rotkorg, allmoge, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
Svarvburk med lock, allmoge, daterad 1766
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Allmoge 2 delar
Allmoge 2 delar
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
Trågställ, allmoge, 1800-tal
Trågställ, allmoge, 1800-tal
Final bid2,100 SEK
Est500 SEK
Allmoge 7 delar
Allmoge 7 delar
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
Hästsadel, daterad 1780
Hästsadel, daterad 1780
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Svepburk med lock, allmoge, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Skrin, 1700-tal
1598
Skrin, 1700-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Pulpet, allmoge, daterad 1847
1599
Pulpet, allmoge, daterad 1847
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Färdskrin, allmoge, 17/1800-tal
1890
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Parti allmogeföremål
2177
Parti allmogeföremål
Final bid2,700 SEK
Est500 SEK
Skidor ett par, allmoge, 1800-tal
2514
Final bid300 SEK
Est400 SEK