Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
5
Final bid2,700 SEK
Est3,000 SEK
Bordslampa, Einar Bäckström, Malmö, omkring 1900-talets mitt
14
Final bid4,400 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
Ljuskrona, barock, 1700-tal
56
Ljuskrona, barock, 1700-tal
Final bid7,200 SEK
Est4,000 SEK
Takampel, empirestil, 1800-tal
64
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Takampel, empire, 1800-talets första hälft
83
Est2,000 SEK
Stora väggappliquer ett par, Louis XV stil, omkring år 1900
96
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
Ljuskrona, Tyskland, 1900-talets början
99
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
Takkrona, omkring år 1900
103
Takkrona, omkring år 1900
Final bid2,500 SEK
Est2,500 SEK
Ljusampel, 1800-tal
112
Ljusampel, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
118
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, "Adolf Fredrik", Peder Lamm för Skultuna
122
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
Ljuslyktor ett par, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
123
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
Takampel, Karl Johan, 1800-tal
126
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljusampel, 1800-tal
136
Ljusampel, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
139
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Vägglampett, Orrefors, Swedish Grace, 1920/30-tal
156
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
158
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Bordslampa, gustaviansk stil, Skultuna, no.33
168
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
Kandelaber, 1950/60-tal
170
Kandelaber, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
215
Final bid4,200 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, jugendstil, 1900-tal
226
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Golvlampor ett par, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
244
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Golvlampa, "Stekpannan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
Final bid2,100 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampor ett par, "Pantella", Verner Panton för Louis Poulsen, Danmark
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
Vägglampa, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona"
Final bid2,500 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Väggapplique, Louis XVI stil, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
546
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
559
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampa, Böhlmarks, tidigt 1900-tal
563
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampor ett par, "Knubblingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
611
Final bid4,200 SEK
Est1,500 SEK
Vägglampett, Erik Höglund för Boda
632
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna, no.99
635
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, "Archimoon Soft", Flos, Italien
640
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-tal
653
Kandelaber, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Taklampa, VeArt, Artemide, Italien
656
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
663
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampa, tidigt 1900-tal
666
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, 1800-talets slut
679
Ljuskrona, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, Skultuna
697
Kandelaber, Skultuna
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Vägglampa, troligen Luxus, 1900-talets andra hälft
705
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
712
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampor ett par, Boréns, Borås
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Taklykta, tidigt 1900-tal
723
Taklykta, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
735
Golvlampa, 1950/60-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK