Lowest lot number
- Allmoge & folkkonstClear filters
114
Skrin, allmoge, 1700-tal
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
151
Knotskål, allmoge, 1700-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
157
Selbåge, daterad 1774
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
238
Slev, Jemt Olov Persson, Orsa
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
242
Dalahäst, 1900-talets början
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
247
Dalagris, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad 1841
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Supkopp, allmoge, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, Nisser, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
562
Dalahäst, Leif Hjelte
Final bid800 SEK
Est500 SEK
582
Knotskålar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
593
Dalahäst, Leif Hjelte
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kryddskrin, daterat 1630
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Pulpetskrin, allmoge, 1800-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
631
Final bid700 SEK
Est800 SEK
641
Dalahäst, Leif Hjelte
Final bid600 SEK
Est500 SEK
655
Dalahäst, Leif Hjelte
Final bid700 SEK
Est500 SEK
739
Träskuren häst, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
740
Träskuren häst, "Fågelsjöhästen", Fågelsjö Hembygdsförening
Final bid600 SEK
Est500 SEK
762
Knotskål, allmoge, daterad 1778
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
799
Ljusstakar ett par, omkring 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, Nils Olsson, Nusnäs
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Dalahäst, Leif Hjelte
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Snushund, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Skrin, 1700-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1873
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Tallriksställ, allmoge, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Pallar 2st, allmoge, 1800-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Besman, krönt 1697
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Skrin, allmoge, 17/1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Laggad butt, allmoge, daterad 1874
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Låda med skjutlock, allmoge, Dalarna, daterad år 1800
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Bonadsmålning, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Dalatupp, 1900-talets början
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Träskuren häst, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Färdskrin, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Skål, allmoge, daterad 1801
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Lykta, allmoge, 18/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1465
Svepask, allmoge, daterad 1864
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Vattenflaska, allmoge, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Dalahästar 17st, bl.a. John Gudmunds, Grannas
Final bid2,500 SEK
Est1,000 SEK
Brandspruta, allmoge, 1800-tal
Est400 SEK
Skrin, allmoge, daterat 1795
Final bid400 SEK
Est400 SEK
1772
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
1997
Laggad tunna, allmoge, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
2032
Allmoge 8 delar, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
2034
Stora tråg 4st, allmoge, bl.a. daterat 1733
Final bid800 SEK
Est500 SEK