Ljuskrona, empire, 1800-talets början
Final bid4,800 SEK
Est10,000 SEK
Golvlampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2597A
22
Final bid16,000 SEK
Est3,000 SEK
Kandelaber, "Vänskapsknuten", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
61
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
Månskensampel, omkring år 1900
62
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
Praktkrona, oskariansk, 1800-talets slut
65
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
Ljuskrona, oskariansk, 1800-talets slut
67
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergmanskrona", 1900-talets andra hälft
92
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Bordslampa, Louis XVI stil, 1800-talets slut
110
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Lykta, 18/1900-tal
136
Lykta, 18/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, "Staken", Carl Malmsten
141
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Taklykta, 1900-talets början
144
Taklykta, 1900-talets början
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
Betjäntlykta, 1800-tal
148
Betjäntlykta, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, Erik Höglund, 1900-talets andra hälft
167
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
Bordslampor ett par, "B66", Hans Agne Jakobsson, Markaryd
176
Final bid7,600 SEK
Est4,000 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
188
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, art deco, 1920/30-tal
215
Final bid2,100 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa, 1940-tal
217
Bordslampa, 1940-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, firma Svenskt Tenn, modell 2575
228
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
229
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, art deco, 1920/30-tal
237
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
Taklampa, "PH 4/3", Paul Henningsen för Louis Poulsen
238
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Takkrona, 1900-talets början
Takkrona, 1900-talets början
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljusampel, senempire, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Hallbergs, 1930/40-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Karlskrona Lampfabrik, 19/2000-tal
533
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Golvlampor ett par, "Stekpannan", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
542
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, så kallad "Bergsmanskrona", 2000-tal
555
Final bid5,200 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, jugend, Eichberg, tidigt 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
608
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan
616
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
630
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Vägglampor ett par, 1930/40-tal
633
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Stor kandelaber, 1900-talets första hälft
674
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, "Collage Pendel 600", Louise Campbell för Louis Poulsen
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Stilarmatur Tranås, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-tal
722
Final bid1,000 SEK
Est3,500 SEK
Bordslampor ett par, Boréns, Borås
723
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Golvlampa, "Lins", PO Ström, 1900-talets andra hälft
730
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, empirestil, omkring 1900-talets mitt
738
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Takkrona, Italien, 1900-tal
739
Takkrona, Italien, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
742
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, barockstil, 1900-talets första hälft
764
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
775
Final bid1,800 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Italien, 1900-tal
793
Taklampa, Italien, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampor ett par, Bergboms, G-131
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampa, C.G.Hallberg, Stockholm, 1900-talets första hälft
824
Final bid500 SEK
Est500 SEK