Golvlampa, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
Industrilampa, Triplex, Johan Petter Johansson
27
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Ljuslampetter ett par, "Kungalampetten", Karl-Erik Torssell
32
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
Taklampa, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 2560
37
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-talets början
49
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
64
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK
133
Final bid6,800 SEK
Est3,000 SEK
Ljuskrona, Skultuna, no.205
150
Ljuskrona, Skultuna, no.205
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björk för Ystad Metall
175
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
184
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Bordslampor ett par, Leco, 1900-talets andra hälft
190
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Läslampa, Frankrike, 18/1900-tal
194
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan" Ivar Åhlenius Björck för Ystad Metall
196
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Plafondlampor ett par, "Plafo", Luxus, 1900-talets andra hälft
230
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
Vägglampor 2st, "Binic", Ionna Vautrin för Foscarini
242
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
Bordslampor ett par, Bergboms, B-023
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
Takplafond, 1900-talets första hälft
516
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampa med skärm "Baranquilla", Josef Frank, Svenskt Tenn
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, funkis, 1940-tal
538
Taklampa, funkis, 1940-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
555
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Taklampa, Fagerhult, 1900-talets andra hälft
632
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
648
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Pianolampa, 1900-talets första hälft
667
Final bid300 SEK
Est500 SEK
674
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Vägglampor ett par, Omi Typ 295L, 1900-talets andra hälft
676
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1950-tal
686
Bordslampa, 1950-tal
Final bid100 SEK
Est800 SEK
Ljusplåtar ett par, barockstil, 18/1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson, Ellyset, Markaryd
697
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1950-tal
717
Golvlampa, 1950-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Vägglampa, Hans Agne Jakobsson, "V-149"
733
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Arvid Böhlmark, 1900-talets början
751
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Stormlykta, Optimus, 200P
755
Stormlykta, Optimus, 200P
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
765
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, jugend, 1900-talets början
767
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Taklampa, Belid, typ T1074
770
Taklampa, Belid, typ T1074
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Taklampa, Konsthantverk Tyringe
771
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Taklampa, Holm Sörensen, Danmark
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
814
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Flygsfors
Bordslampa, Flygsfors
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Glasdekorer till ljuskronor "Festival"
864
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
885
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, Belysningsbolaget
910
Golvlampa, Belysningsbolaget
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Taklampa, möjligen Alf Svensson, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, 1900-tal
Ljuskrona, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
Bordsfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK