Golvlampa/uplight, tillskriven Atelier Torndahl, Swedish Grace, 1930/40-tal
38
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
Bordslampa, ASEA, omkring 1900-talets mitt
90
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Ljuskrona, omkring år 1900
98
Ljuskrona, omkring år 1900
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Taklampa, modell 2560, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
125
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Takplafond, 1930/40-tal
219
Takplafond, 1930/40-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Golvfotogenlampa, omkring år 1900
224
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
Kandelaber, så kallad "Tuppljusstake"
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, "Liljan", Ivar Åhlenius Björck för Ystad Metall
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Käck & Hedbys, Leksand
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Kandelaber, möjligen firma Svenskt Tenn
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, rokokostil, 1900-tal
281
Final bid600 SEK
Est4,000 SEK
282
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Taklampor ett par, Tom Dixon, 2000-tal
491
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Bordslampor ett par, Miranda AB, 1900-talets andra hälft
493
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Kandelaber, Gunnar Ander för Ystad Metall
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, Skultuna, no.108
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Golvlampa, 1940/50-tal
Golvlampa, 1940/50-tal
Est800 SEK
Bordslampor ett par, ÖIA, typ 87
653
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, "Eldorado", Eichholtz
663
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
679
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Takplafond, omkring 1900-talets mitt
747
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-talets andra hälft
758
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
762
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Väggljusstakar ett par, "Pendel", Pierre Forsell för Skultuna
807
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
808
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Takkrona, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Kandelabrar ett par, 1800-talets slut
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Bordslampa, Carl Harry Stålhane för Rörstrand
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
Lampskärmar 2st, "Anakreon", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, 1900-talets början
905
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Vägglykta, gotisk stil, 18/1900-tal
Final bid4,400 SEK
Est1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljusstakar ett par, Skultuna Bruk, no.11
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Ljusstake, Gunnar Ander för Ystad Metall
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Takkedja till ljuskrona, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Taklampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Takfotogenlampa, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Vägglampetter 2+1, bl.a. 1992
Vägglampetter 2+1, bl.a. 1992
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1160
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bords-/vägglampa, funkis, 1930/40-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Kandelaber, "Nordic Light", Jonas Grundell för Designhouse, Stockholm
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Ljuslampetter ett par, tillverkade av mössplåtar
1294
Final bid100 SEK
Est400 SEK