Golvlampa, 1940-tal
145
Golvlampa, 1940-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
Soppslev i silver, Johan Malmstedt, Göteborg, 1803
146
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Väggappliquer ett par, empirestil, 1800-tal
147
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
Väggur, "Wiener-regulator", omkring år 1900
148
Slutpris2 700 SEK
Värdering3 000 SEK
Bägare i silver, 1762
149
Bägare i silver, 1762
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Bägare i silver, 1773
150
Bägare i silver, 1773
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Halsband med hänge, 18k vitguld
151
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
152
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 SEK
Träskuren fågel, 1900-talets första hälft
153
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Matservisdelar, "Vifte Blå", Arnold Krogh för Royal Copenhagen
154
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
155
Okänd konstnär, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Sockerskål och mjölkkanna, silver, gustaviansk stil, 1900-talets början
156
Slutpris2 900 SEK
Värdering2 500 SEK
Sockerskål i sterlingsilver, London, England, 1809
157
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Serveringskanna, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors
158
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Ragusked i silver, Anders Lundqvist, Stockholm, 1851
159
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Ljusstakar ett par, empirestil, 1800-tal
160
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
Knotskål, allmoge, 17/1800-tal
161
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Spegel med lampetter, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, 1934
162
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Ljusstakar 9st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
163
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Kniv med slida, Nils Nilsson Skum
164
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal
165
Okänd konstnär, 1800-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 SEK
Ljusstakar ett par, empire, 1821
166
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
Spegel klädd i textil "Rabarber", Jobs, Leksand
167
Slutpris2 700 SEK
Värdering2 500 SEK
168
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 SEK
169
Slutpris7 800 SEK
Värdering7 000 SEK
Ljusstakar 11st, "Festivo", Timo Sarpaneva för Iittala
170
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Skål, Aqua-graal, Edward Hald för Orrefors
171
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Snushund, bär datering 1782
172
Snushund, bär datering 1782
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
Ryno Frieberg
173
Ryno Frieberg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Karta, "Vera Delineatio Castrorum Suecicorum prope Nowodwor…", Samuel Pufendorf, 16/1700-tal
174
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
175
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Slaglåsgevär, Sverige, m/1815-49
176
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Skål, Berndt Friberg för Gustavsberg studio
177
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
Figurin, Lisa Larsson för Gustavsberg Studio
178
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Spegel, Glasmäster, Markaryd, no.133
179
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Tallrik, 1800-tal
180
Tallrik, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Målkärl i tenn, Stockholm, krönt 1755
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Glasservisdelar, "Optica", Gunnar Cyrén för Orrefors
182
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 000 SEK
Medaljer 2st i 18k, Vasaorden
183
Medaljer 2st i 18k, Vasaorden
Slutpris9 200 SEK
Värdering8 000 SEK
Spegellampetter ett par, varav en Louis XVI, 1700-tal
184
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Gallerskål, Kina, Jiaqing, 1800-tal
185
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Cigarettetui i sterlingsilver, Japan, 1900-tal
186
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Reseur, Lenoir, Paris, Frankrike, 1900-talets första hälft
187
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Saltkar ett par, silver, Carl Herdin, Falun, 1848
188
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut
189
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Snusdosa, Johann Heinrich Giese, Iserlohn, daterad 1759
190
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
Spegel, Louis XVI, 1700-tal
191
Spegel, Louis XVI, 1700-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
Einar Norelius (1900-1984)
192
Einar Norelius (1900-1984)
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK