310 Soffa, "Sandhamn", Axel Einar Hjorth för Nordiska Kompaniet, 1930-tal

26986a_8dcc384099770c2_med.jpeg
  • 26986a_8dcc384099770c2_sm.jpeg
  • 26986b_8dcc3840b4a41c0_sm.jpeg
  • 26986c_8dcc3840c3a30f2_sm.jpeg
  • 26986d_8dcc3840e01832f_sm.jpeg
  • 26986e_8dcc3840f7ee15e_sm.jpeg
  • 26986f_8dcc384110032a6_sm.jpeg
  • 26986g_8dcc384124e43a6_sm.jpeg
  • 26986h_8dcc384138d8bf0_sm.jpeg
  • 26986i_8dcc38414dedd9e_sm.jpeg
  • 26986j_8dcc3841655b5b5_sm.jpeg
  • 26986k_8dcc38417e068a6_sm.jpeg
  • 26986l_8dcc384190ff749_sm.jpeg
  • 26986m_8dcc3841a22951a_sm.jpeg
  • 26986n_8dcc3841b8574c9_sm.jpeg
  • 26986o_8dcc3841cd764bb_sm.jpeg
  • 26986p_8dcc3841e12f1be_sm.jpeg
  • 26986q_8dcc3841f98a675_sm.jpeg
  • 26986r_8dcc38420e51a4f_sm.jpeg
  • 26986s_8dcc38425bb133c_sm.jpeg
  • 26986t_8dccd81949f59fc_sm.jpeg
  • 26986u_8dccd8195030a2e_sm.jpeg
  • 26986v_8dccd819560bf06_sm.jpeg

Syrabetsad furu. Klädd i originalklädsel, "Trasmatta", med tre lösstoppade ryggkuddar och en dyna. Svängda armlän. Löstagbar ryggbricka. Ritning och kopia utav originalkvitto från 1935 medföljer.

  • Condition:Omärkt. Repor, stötmärken. Fläckar, kantavslag. Klädsel ställvis blekt. Mindre torrsprickor.
  • Dimensions:Höjd 77, längd 230, djup 73
  • Provenance:Tidigare fabrikör Erik Andersson, Mora. Möbeln beställd från Nordiska Kompaniet på 1935. Sedan i led till beställarens arvinge, Bud Lars Andersson.

Estimate150,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)25%
Hammer Fee (inc. VAT)50 SEK