Ljusplafond, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Taklampa, troligen Italien
Taklampa, troligen Italien
Final bid900 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, 1950/60-tal
Golvlampa, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Väggappliquer ett par, modern tillverkning
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, "Anna", Anna Ehrner för Ateljé Lyktan
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Ljusplåtar 2 par, Metallslöjden Gusum samt stämplat KTS
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
Takfotogenlampa, omkring år 1900
1452
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kandelabrar ett par, omkring år 1900
1465
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Bordslampor 2st
1467
Bordslampor 2st
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Stormlyktor 3st, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Lampskärmar 3st, Le Klint, Danmark
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
Bordslampor 4st, 1960-tal
Bordslampor 4st, 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
Bordslampa, Rörstrand, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Golvlampa, Eskilstuna Armatur, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Belysning 2 delar, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Hans Agne Jakobsson
Taklampa, Hans Agne Jakobsson
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
Taklykta, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Takkrona, Italien, 1900-tal
1749
Takkrona, Italien, 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
Strålkastare, AGA, 1900-talets första hälft
1769
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
1781
Final bid100 SEK
Est500 SEK
Golvkandelaber, 1900-talets andra hälft
1808
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
Golvlampor 3st, Möllers Armatur, 1900-talets andra hälft
1818
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
Taklampor 2st, 1900-talets andra hälft
1829
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, "Cato", Belid
1993
Golvlampa, "Cato", Belid
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
1996
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1997
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Belysning 7 delar
2234
Belysning 7 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK
2314
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
2331
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Takampel, 1900-talets första hälft
2483
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Golvlampor 3st, 1900-talets andra hälft
2496
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Belysning 4 delar
2565
Belysning 4 delar
Final bid400 SEK
Est500 SEK