Lowest lot number
- BelysningClear filters
Mässing 3 delar
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Kandelabrar ett par, rokokostil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Bordslampa med fontän, 19/2000-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
Tomte med belysning, 1900-talets senare del
Final bid900 SEK
Est400 SEK
1384
Ljuskrona, barockstil, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Ljuskrona, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est500 SEK
1406
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
1419
Golvlampa, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
1423
Skrivbordslampor ett par, IKEA
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Taklampor ett par, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est500 SEK
1438
Elljusstakar 2st, Luma, 1960-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
1442
Takfotogenlykta, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est400 SEK
Taklampa, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Bordslampor 2st, bl.a. 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Ljuskrona, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Taklampa, art deco, 1930-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Vägg- samt taklyktor 3st, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Taklampa, Werner Schou, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Takfotogenlampa, jugend, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1585
Golvlampor ett par, "Mars", Ateljé Lyktan
Final bid900 SEK
Est400 SEK
1588
Elljusstakar 5st, Markslöjd, "Vinter"
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1619
Julbelysning 7 delar
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
1635
Taklampa, 1950/60-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
1636
Taklampa, 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
1645
Taklampor 5st, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Lyktor 2st, bl.a. daterad 1931
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Elljusstakar 3st, Konst Smide
Final bid900 SEK
Est400 SEK
Bordslampor 3st, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Gruvlyktor 3st, bl.a. "British Coal Mining co."
Final bid600 SEK
Est400 SEK
1843
Julbelysning 7 delar, bl.a. Philips
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1871
Belysning 7 delar
Final bid200 SEK
Est500 SEK
1873
Taklampa, jugend, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Golvlampor 2st
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
1893
Golvlampa, Nya ÖIA, 1900-talets senare del
Final bid300 SEK
Est400 SEK
1927
Taklampa, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
1928
Belysning 4 delar
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
1973
Takfotogenlampa, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
2021
Taklampa, oskariansk, 1800-talets slut
Final bid400 SEK
Est500 SEK
2057
Taklampor 2st, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
2075
Belysning 4 delar, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
2082
Taklampor 2st, jugend, 1900-talets början
Final bid400 SEK
Est400 SEK
2093
Final bid100 SEK
Est400 SEK
2102
Lykta, 19/2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
2156
Belysning 5 delar
Final bid200 SEK
Est400 SEK
2185
Bordslampa, "Anna", Anna Ehrner för Ateljé Lyktan
Final bid700 SEK
Est500 SEK
2206
Lampor ett par, industristil, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est400 SEK
2212
Julbelysning 8 delar
Final bid500 SEK
Est400 SEK